POWOJENNE RADOMSKO 1945 – 1989. OPOWIEŚĆ O PRL

Wystawa historyczna POWOJENNE RADOMSKO 1945–1989. OPOWIEŚĆ O PRL przedstawia życie Radomska (polityczne, przemysłowe, kulturalno-rozrywkowe, sportowe) na tle ogólnopolskich wydarzeń tego okresu.
Ta podróż przez czasy PRL dla jednych będzie sentymentalnym powrotem do lat dzieciństwa i młodości, dla drugich przypomnieniem szarej codzienności, kryzysu i beznadziei, dla innych wspomnieniem trudów walki o wolność. Dla wielu pozostanie po prostu historią Radomska utrwaloną na fotografiach, dokumentach, plakatach, ulotkach, itp.

Ekspozycja została uzupełniona multimedialną osią czasu, zawierającą m.in. fotografie ze zbiorów prywatnych, mało znane informacje o naszym mieście, nagrania audio i wideo oraz katalogami zdjęć miasta wykonanych przez radomszczańskich fotografów (Andrzeja Błachowicza, Jakuba Lechowskiego, Stanisława Janiszewskiego).
Zapraszamy do odbycia z nami tej podróży.

Wystawa przeznaczona dla każdej grupy wiekowej. Zarówno młodzież szkolna jak i dorośli zaspokoją swoje zainteresowania związane z Radomskiem. Ekspozycja przybliży historię Radomska od czasu zakończenia II wojny światowej do 1989 roku.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze i najcenniejsze archiwalia, muzealia i fotografie tego okresu. Między innymi dokumenty dotyczące podziemia niepodległościowego (KWP), NSZZ „Solidarność’, fotografie z połowy XX wieku, ukazujące zmiany Radomska (budowa nowych szkół, osiedli mieszkaniowych, zakładów przemysłowych, budynków użyteczności publicznej, placówek handlowych) czy archiwalia obrazujące życie codzienne w mieście.

Dodatkową atrakcją będzie prezentacja multimedialna – aplikacja prezentująca historię Radomska po 1945 r. w formie osi czasu – gdzie można będzie oglądać poszczególne wydarzenia, filmy oraz fotografie Radomska autorstwa Jakuba Lechowskiego, Marka Błachowicza i Jacka Kaszyńskiego. Wystawie będzie towarzyszył folder. Serdecznie zapraszamy.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.