WIEJSKIE ŚWIĘTOWANIE W RZEŹBIE I MALARSTWIE

W dniu 16 grudnia 2016 r. w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego  w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy “WIEJSKIE ŚWIĘTOWANIE W RZEŹBIE I MALARSTWIE”.  Na ekspozycji prezentujemy rzeźby oraz obrazy przedstawiające zwyczaje oraz obrzędy atrakcyjne dla poszczególnych środowisk społecznych, przede wszystkim wiejskich. „Świętowanie” było poza pracą bardzo ważne dla tychże środowisk. Twórcy ludowi – malarze i rzeźbiarze sięgają do obydwu form świętowania. Pierwsza forma posiada charakter religijny, oficjalny – związany Read more…

(więcej...)

WYSTAWA “HISTORIA RADOMSKA W ŹRÓDŁACH ZAKLĘTA… 750 LAT MIASTA”

Dnia 21 listopada 2016 r. w Muzeum Regionalnym odbyło się otwarcie wystawy „Historia Radomska w źródłach zaklęta… 750 lat miasta”. Wystawa została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z Muzeum Regionalnym. Podczas otwarcia pracownik Archiwum Pan Maciej Hubka opowiedział zgromadzonym widzom, jak przebiegały prace nad doborem materiału, scharakteryzował sam materiał źródłowy dotyczący Radomska, a znajdujący się w zbiorach archiwalnych. W czasie wykładu Pan Hubka posługiwał się przykładami Read more…

(więcej...)

WYSTAWA “DZIEJE PAPIERU I PAPIERNICTWA”

W dniu 8 września 2016 r. w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy „DZIEJE PAPIERU I PAPIERNICTWA”. Pan Jan Bałchan – kierownik Działu Papiernictwa z Muzeum w Dusznikach Zdroju opowiedział o ekspozycji. Szczegółowo omówił dzieje powstawania papieru. Natomiast Pan Przemysław Solawa przeprowadził warsztaty z własnoręcznego czerpania papieru. Dzieci z ogromną radością oraz przyjemnością uczestniczyły w zajęciach. Każdy z uczestników otrzymał samodzielnie wykonany przez siebie arkusz Read more…

(więcej...)

WYSTAWA JACKA KASZYŃSKIEGO

Podczas NOCY MUZEÓW odbyło się otwarcie wystawy Jacka Kaszyńskiego „Radomsko w czasie przełomu. Fotografie z lat 1986 – 1993”. Na sali wystaw czasowych prezentujemy ok. 70 zdjęć pochodzących z prywatnej kolekcji autora. Ekspozycja będzie prezentowana do połowy czerwca 2016 r.    

(więcej...)

MEGALITY – KAMIENNE GIGANTY

W dniu 4 kwietnia 2016 r. w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku otwarto wystawę „Megality – kamienne giganty” ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Swoją obecnością zaszczycił dyrektor Muzeum Archeologicznego – dr Wojciech Brzeziński, który opowiedział o ekspozycji, a także zachęcił wszystkich zgromadzonych do zwiedzania tych niesamowitych i tajemniczych stanowisk archeologicznych. Wystawa jest szczególnie skierowana do uczniów szkół podstawowych  oraz gimnazjalnych. Megality – konstrukcje wykonane z „wielkich Read more…

(więcej...)

WYSTAWA „POLSKA OKOŁO ROKU 1000. GNIEZNO PIERWSZĄ STOLICĄ”

W dniu 9 marca 2016 r. w sali wystaw czasowych Muzeum otwarto wystawę „POLSKA OKOŁO ROKU 1000. GNIEZNO PIERWSZĄ STOLICĄ”. Ekspozycja przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych. Dodatkową atrakcję stanowi prezentacja multimedialna, która wyjaśnia trzy główne zagadnienia dotyczące naszej ojczyzny: godło, flaga oraz hymn. Proponujemy także warsztaty edukacyjne związane z zagadnieniami historycznymi. Wystawa będzie prezentowana do końca marca 2016 r.

(więcej...)

Groby i miejsca pamięci powstańców styczniowych

W sobotę 6 lutego otwarto w radomszczańskim muzeum wystawę fotografii Zdzisława Malinowskiego pt. „Groby i miejsca pamięci powstańców styczniowych”. Organizatorami wystawy są Muzeum w Radomsku oraz Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie. Częstochowski fotografik, z zawodu radca prawny, interesuje się tą tematyką od dawna. Podróżuje poszukując miejsc pochówku powstańców styczniowych. Z bogatego zbioru na wystawie zaprezentowano tylko ok. 80 fotografii, głównie z Łódzkiego, ale też północnych rejonów województwa Read more…

(więcej...)
Skip to content