“SZOPKI KRAKOWSKIE” – WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEUM HISTORYCZNEGO MIASTA KRAKOWA

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza na wystawę “SZOPKI KRAKOWSKIE” ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Szopka w wielu odmianach istnieje na całym świecie, jej początki sięgają kultu żłóbka betlejemskiego, a św. Franciszek z Asyżu nadał jej nową, atrakcyjną postać. Szopka krakowska to smukła, wielopoziomowa, wieżowa i bogato zdobiona konstrukcja, zrobiona z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się ona, zwłaszcza obecnie, nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych Read more…

(więcej...)

OTWARCIE WYSTAWY OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU FOTOGRAFICZNEGO IM. STANISŁAWA RÓŻEWICZA

W dniu 8 października 2021 r. w sali wystaw czasowych odbyło się otwarcie wystawy OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU FOTOGRAFICZNEGO IM. STANISŁAWA RÓŻEWICZA. “Gmach przyszłości można budować tylko na fundamentach przeszłości”. Jeszcze niedawno, bo rok temu Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców obchodził swoje 25 – lecie powstania. Dziś na progu realizacji nowych celów pragniemy poprzez fotografie jako dziedzinę sztuki, a w finalnym swym etapie zdjęcia, obrazu umieszczonego na papierze zatrzymać chwilę i wydarzenia Read more…

(więcej...)

NOWA WYSTAWA “BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA POŻYTEK. JUBILEUSZ STRAŻY POŻARNEJ W RADOMSKU”.

Wystawa czasowa “Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Jubileusz straży pożarnej w Radomsku” jest ekspozycją przygotowaną ze zbiorów własnych muzeum, zbiorów KP PSP w Radomsku, zbiorów OSP Radomsko, OSP Bogwidzowy oraz osób prywatnych. Projekt jest działaniem podjętym z okazji jubileuszy, które w 2021 r. będą obchodzone w Radomsku. Pierwszy z nich to 140 lat założenia, rozwoju i działalności ochotniczej straży pożarnej w tym 100 – rocznica utworzenia OSP Folwarki. Kolejny Read more…

(więcej...)

INTERAKTYWNA WYSTAWA “DOŚWIADCZALNIA” ZE ZBIORÓW MUZEUM UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO COLLEGIUM MAIUS W KRAKOWIE

“Doświadczalnia” to niezwykła, interaktywna ekspozycja. Nie dotyczy ona historii, tradycji czy antropologii, ale przybliża zagadnienia nauk ścisłych z takich dziedzin jak: biologia, fizyka i matematyka. Zmusza do aktywności i eksperymentowania. Wystawa składa się z ok. 50 niewielkich zabawek naukowych. Zwiedzanie ekspozycji zatem to “nauka” przez “zabawę”, to “nauka” poprzez “działanie”. Bazą wystawy jest doświadczenie, które motywuje, napędza do samodzielnego eksperymentowania. Obiekty prowokują do aktywności, a zwiedzający jest eksperymentatorem. Dzięki prezentowanym Read more…

(więcej...)

“NIE TYLKO FRASOBLIWY… WIZERUNKI CHRYSTUSA WE WSPÓŁCZESNEJ SZTUCE LUDOWEJ WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO”

Ekspozycja poświęcona jest wizerunkom Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej Polski Środkowej. Autorami prac są artyści z terenu województwa łódzkiego, w przeważającej mierze rzeźbiarze oraz malarze, jest także i wycinankarka. Dzieła pokazane na wystawie obrazują, w układzie chronologicznym, najważniejsze zdarzenia z życia Chrystusa, począwszy od Narodzin i Dzieciństwa, poprzez publiczną działalność, Mękę i Zmartwychwstanie, aż po Wniebowstąpienie. Ponadto ekspozycja przybliża inne wizerunki Syna Bożego: od jednego z najstarszych w ikonografii chrześcijańskiej Read more…

(więcej...)
Skip to content