SZALONA MAŁGORZATA

Spektakl, inspirowany malarstwem flamandzkiego mistrza z XVI wieku, Petera Bruegla, jest alegoryczną opowieścią o ludzkim losie, o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy i społeczne ograniczenia, bezradnej wobec kaprysów Przypadku.
Tytułowa Małgorzata doświadcza tego wszystkiego co mogłoby bez reszty wciągnąć ją w bezduszne tryby samonapędzającej się machiny Zła – okrucieństwa, żądzy zysku i moralnego upadku.
Mogłoby, lecz nie zdoła…

Organizatorzy: Teatr ANIMAGIA,  Gminny Ośrodek Kultury w Żytnie oraz Muzeum Regionalne w Radomsku
Scenariusz: Krystyna i Michał Zaskórscy
Reżyseria: Michał Zaskórski

Projekt plastyczny: Michał Zaskórski
Wykonanie: Michał Zaskórski, Zdzisława Warzyńska
Opracowanie muzyczne i wykonanie: Andrzej Sawik
Wykonawcy: Anita Pawlak – Zygma oraz Anna Bus, Jan Cieśla, Małgorzata Cieśla, Weronika Ciosk, Marcin Firek, Wojciech Jastrzębski, Michał Kasperkiewicz, Piotr Kasperkiewicz, Katarzyna Kimel, Adam Kolmas, Justyna Krawczyk, Miłosz Loszek, Anna Łapeta, Olga Marchewka, Łukasz Stanisz, Mateusz Zaskórski, Piotr Zygma, Szymon Zygma, Krzysztof Zygma, Teatr „Pinezka” z Gdańska, Bractwo Rycerskie „Anielska Rota” z Częstochowy, Grupa „Locomotora” z Krakowa.

Premiera: Rogaczówek gm. Żytno, 30 sierpnia 2008r. , Zabezpieczenie techniczne: OSP w Rogaczówku, OSP w Silnicy.

RELACJA Z TEATRALNEGO WIDOWISKA PLENEROWEGO “SZALONA MAŁGORZATA” W LOKALNEJ PRASIE

Słoneczne sobotnie popołudnie. Koniec sierpnia. Wzgórze w Rogaczówku za Żytnem wypełnia się ludźmi. Przyjeżdżają kolejne samochody. Strażacy w białych koszulach sprawnie kierują auta na przygotowany parking. Spacerkiem idą miejscowi. Wszyscy patrzą na scenografię, która napawa grozą. Czekają na to, co się za chwilę tu zdarzy. Małgorzata (przekonująca Anita Pawlak-Zygma) w masce pełnej smutku, tęsknoty i zdziwienia wyrusza w świat. To, co spotyka ją po drodze, jest metaforą ludzkiego losu. „Szalona Małgorzata”-kolejny niezwykły i przejmujący spektakl Teatru „Animagia” z Żytna. Zrealizowany z okazji 60-lecia polskiej animacji. Jego współproducentem jest Polski Wydawnictwo Audiowizualne. Wyobraźnia twórców – Krystyny i Michała Zaskórskich – sięgnęła po inspiracje ponadczasowe. To spektakl złożony z odniesień do malarstwa i literatury. Widowisko trafia do każdego widza, olśniewa i głęboko porusza. Symbolika i postacie zaczerpnięte z obrazów Bruegla oddziałują na wyobraźnię i zmuszają do refleksji.

A przerażający widok śmierci, rycerza i diabła kroczących przez pola (inspiracja obrazem Dürera), piekielnych stworów przywołanych z płócien Boscha- to sceny, które zapadają w pamięć i wyciągają na światło dzienne nasze skrywane lęki i fobie. Po tym spektaklu wraca się z jakby innej przestrzeni, z odrealnionego wymiaru. Ta wędrówka z Animagią – to niełatwa droga. Prowadzi w głąb duszy, w głąb siebie.

Gazeta Radomszczańska, nr 36 – 4 września 2008r.

Szalona Małgorzata z Rogaczówka.pdf  (PDF – zobacz, ok. 0,5 MB)

Zaczarowana noc.pdf  (PDF – zobacz, ok. 0.8 MB)