Info

Aktualności

WYSTAWA „ZABAWKI PRL – U” ZE ZBIORÓW MUZEUM ZABAWEK W KUDOWIE ZDROJU

Dnia 26 stycznia 2018 r. w sali wystaw czasowych otwarto wystawę „ZABAWKI PRL – u” ze zbiorów Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju. Ekspozycja to propozycja zabawy dla wszystkich. Dla dzieci będzie okazją do poznania świata zabaw, jaki dziś już nie istnieje, a dla dorosłych sentymentalną wyprawą do lat dzieciństwa i przypomnienia sobie ulubionych zabawek i gier.

Na wystawie znajdują się eksponaty przypominające przedmioty codziennego użytku (kuchenki, mebelki, naczynia, wózki, zestawy do majsterkowania, gotowania, maszyny do szycia).

Pokazane zostały, znane kilku pokoleniom, drewniane klocki, celuloidowe, plastikowe i szmaciane lalki, misie, maskotki i inne pluszaki szyte w czasach PRL ze skrawków materiałów. Ponadto zabawki metalowe, plastikowe i drewniane: pojazdy wojskowe, samochody, kolejki, bąki grające, konie na biegunach, hulajnogi, bierki, gry i układanki. Zabawki z kilkunastu polskich spółdzielni zabawkarskich i zagraniczne, produkowane w „bratnich krajach”: ZSRR, NRD, Czechosłowacji, na Węgrzech, czy      w Korei.

Część ekspozycji poświęcono szkole. Znajdziemy tam tornistry, piórniki, drobne przybory szkolne, książki, czasopisma i komiksy.

Można też będzie posłuchać klasycznych polskich bajek dla dzieci w pięknej oprawie muzycznej, wydawanych w latach 70 i 80. na płytach winylowych i kasetach, czytanych i wspaniale interpretowanych przez najlepszych polskich aktorów, m.in. Irenę Kwiatkowską, Barbarę Kraftównę, Magdalenę Zawadzką, Władysława Hańczę, Jana Kobuszewskiego, a także obejrzeć bajki na taśmach celuloidowych wyświetlane z popularnych w okresie PRL projektorów „Ania” i „Jota”.

Wystawa będzie prezentowana do końca marca 2018 r.