Galeria Teatr

Archiwum wystaw - rok 2008

Otwarcie wystawy Andrzeja Janeczko „MÓJ PAMIĘTNIK” oraz koncert zespołu TRZECI ODDECH KACZUCHY

W dniu 10 sierpnia 2008r. w Galerii Muzeum odbyło się otwarcie wystawy Andrzeja Janeczko "MÓJ PAMIĘTNIK" oraz koncert zespołu TRZECI ODDECH KACZUCHY.

Andrzej Janeczko urodził się w Wysokiem-Mazowieckiem, małym miasteczku leżącym na pograniczu Mazowsza i Podlasia, po trzech latach nauki w miejscowym liceum został przeniesiony do Łomży, do liceum im. Tadeusza Kościuszki, w którym kiedyś uczyła się Hanka Bielicka. Była ona mitem ich szkoły. Do Olsztyna przyjechał poprzez egzaminy na architekturę w Gdańsku na geodezję. Na Akademii Rolniczo-Technicznej, którą po trzech latach (w międzyczasie próbował dostać się na reżyserię do Rektora Tadeusza Łomnickiego na PWST w Warszawie) zamienił na Pedagogikę Kulturalno-Oświatową na WSP. Dyplom magistra otrzymał po 12 latach!!! Pracował w Olsztynie w radiach studenckich, teatrach studenckich pantomimy, kabaretach, śpiewał ballady i pisał poezje (wydał tomik "Kolegom poetom"). Projektuje okładki książek, płyt, plakaty, kalendarze, foldery z napisanymi przez siebie hasłami i wierszykami reklamowymi. Wykonuje na zamówienie portrety w ramach firmy portretowej "Kaczucha". Pisze scenariusze i realizuje teledyski muzyczne w konwencji czysto filmowej, a także w animacji rysunkowej.

Trzeci Oddech Kaczuchy powstał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Zespół został utworzony przez Andrzeja Janeczko (lidera i autora piosenek), Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka. Wielu ludzi zadaje pytanie: "Dlaczego Trzeci Oddech Kaczuchy?". Ano dlatego, że powstali w 1981 roku, kiedy był pierwszy oddech polityczny, trzeci – dlatego, że była ich trójka: Maja Piwońska, Andrzej Janeczko i Zbyszek Rojek. A dlaczego Kaczuchy? Dlatego, że w ich dziecięcych czasach ich idolami nie była Gąska Balbinka, czy Jacek i Agatka, ale Kaczor Donald! Kim są? Zawsze oscylowali w pobliżu kabaretu, nie będąc kabaretem. Z czasem, nie chcąć iść pod prąd oczekiwań swoich widzów, zaczęli mowić monologi i grać na scenie skecze. Ale generalnie w zdecydowanej większości śpiewają po prostu piosenki, na wesoło, ponieważ uważają, że otaczajaca ich rzeczywistość jest na tyle ponura, że przynajmniej piosenki powinny je rozjaśniać.

Obecnie Trzeci Oddech Kaczuchy tworzą: Maja Piwońska (głównie wokalistka), Andrzej Janeczko (autor tekstów i piosenek, śpiewa, gra na gitarze, w skeczach i monologach). We dwójkę tworzą program muzyczno-kabaretowy będący ciągłym dialogiem z publicznością. Nadmienić tu trzeba, że przez skład zespołu (mam na myśli łódzki etap) przewinęło się wielu muzyków, z których kilku dla sprawiedliwości społecznej trzeba by wymienić z imienia i nazwiska: Włodek Mizgier (grał z nami najdłużej – obecnie kabaret "Pirania"), Mariusz Debich (obecnie z wyboru Kanadyjczyk), Maciek Latalski (w pewnym okresie aranżer piosenek kaczuchowatych), Paweł Serafiński (aranżował nam płytę "Poznaj siłę swoich pieniędzy" – obecnie gra z Krystyną Prońko, Marek Błaszczyk (także aranżer, obecnie próbuje kariery solowej oraz występuje z grupą "Ich Troje").