Otwarcie wystawy fotograficznej „Ścieżki pamięci… pozostały kamienie. Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego”

W dniu 09.09.2011r. w Galerii Muzeum odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej Pana Andrzeja Białkowskiego i Piotra Wypycha zatytułowanej „Ścieżki pamięci… pozostały kamienie. Cmentarze żydowskie województwa łódzkiego”. Otwarcia dokonał Dyrektor Muzeum Krzysztof Zygma, następnie głos zabrał autor wystawy Pan Andrzej Białkowski, który opowiedział o projekcie fotografowania cmentarzy żydowskich w różnych miejscowościach na terenie województwa oraz jego realizacji. Wystawa przedstawia w formie planszowej cmentarze żydowskie. Żydzi to jedna ze społeczności wpisanych w naszą kulturę, historyczną tożsamość i odciskających piętno na współczesności.

Dlatego to przedsięwzięcie przybliża nam , współczesnym inny świat, a także zapewnia wartości poznawacze – przywraca pamięć o tej zapomnianej kulturze. Prezentowana ekspozycja ma na celu ocalić szczątki bogatej kultury żydowskiej zarówno materialnej, jak i duchowej. Dla Żydów cmentarz był miejscem uświęconym. Dlatego autorzy zdecydowali się na taką wystawę. Podczas otwarcia wystawy można było również obejrzeć film autorstwa Daniela Zagórskiego pt. „NOCTURNE” – nawiązujący do tematyki żydowskiej. Dopełnieniem wystawy są zdjęcia Karola Walaszczyka przedstawiające nasz radomszczański żydowski cmentarz oraz publikacja autorstwa Macieja Ziembińskiego „Kirkut. Wyjątkowy dom życia wiecznego.”(spacer po Cmentarzu Żydowskim w Radomsku).