„Z Torunia do gwiazd”

W dniu 2 marca 2012r. w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „ Z Torunia do gwiazd”. Opowieść o Mikołaju Koperniku” przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Oficjalnego otwarcia dokonał Pan Jacek Kaszyński – Przewodniczący Rady Muzeum, następnie głos zabrała Pani Anna Jędrzejewska – pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu, która szczegółowo opowiedziała o postaci Mikołaja Kopernika. Z kolei Pani Magdalena Dembek – pracownik Domu Mikołaja Kopernika omówiła wszystkie moduły ekspozycji.

Pierwsza cześć wystawy to prezentacja rodzinnego miasta Mikołaja Kopernika – Torunia. Panorama miasta posiada gotycki charakter.

Toruń w późnym średniowieczu uchodził za jedno z najpiękniejszych miast. Ponadto stanowił główne miejsce organizacji handlowej. Stąd też na ekspozycji możemy znaleźć różne towary: tkaniny, drewno, miedź. Miasto posiadało prawo składu na wszystkie towary wywożone z ziem polskich do Gdańska. Charakterystyczne były oczywiście toruńskie pierniki.

Następny moduł to dom Mikołaja Kopernika; wnętrze kamienicy mieszczańskiej. Szczególną uwagę należy zwrócić na sień – pomieszczenie, w którym skupiało się życie rodzinne, a także było to główne miejsce komunikacji.

Kolejna część to kąt kuchenny, w którym znajdują się m.in. elementy ubrań, buty skórzane, naczynia gliniane oraz pieprz czy różnego rodzaju przyprawy. Rodzina Kopernika zaliczała się do patrycjatu, dlatego mogła zapewnić swoim dzieciom odpowiednie wykształcenie.

Czwarty moduł opowiada o studiach Mikołaja Kopernika. Dzięki wsparciu finansowemu wuja Łukasza Watzenrodego Mikołaj wspólnie ze starszym bratem Andrzejem rozpoczął jesienią 1491r. studia na wydziale sztuk wyzwolonych w Krakowie. Kopernik był pilnym studentem zdobył gruntowną wiedzę logiczną i filozoficzną. Pobyt na uniwersytecie krakowskim uświadomił mu konieczność przeprowadzenia reformy astronomii i opracowania lepszego od ptolemejskiego systemu budowy wszechświata. Zrezygnował zatem świadomie z egzaminu magisterskiego i z radością wyjechał do Bolonii, gdzie obok prawa mógł kontynuować swoje badania astronomiczne. W październiku 1496r. Kopernik został studentem szkoły prawników, a także poświęcił się zgłębianiu przydatnego mu w karierze duchownej prawa kanonicznego. Kolejny etap jego nauki to studia medyczne, które rozpoczął na uniwersytecie w Padwie. Niebawem jednak opuścił Padwę i udał się do Ferrary, by tam przystąpić do egzaminu doktorskiego z prawa kanonicznego. Po dwuletnich studiach medycyny w Padwie Mikołaj Kopernik zobowiązany był do powrotu na Warmię i wylegitymowania się stopniem naukowym doktora prawa. Jednocześnie pełnił funkcję administratora dóbr kościelnych, jak również zajmował się zasiedlaniem wsi.

Kolejny moduł to pracownia Mikołaja Kopernika – biblioteka. Pierwsze znane jego książki pochodziły z czasów studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim i we Włoszech, a dowodziły zainteresowaniami naukami matematyczno – astronomicznymi oraz medycyną i prawem. Najsłynniejsze dzieło Mikołaja Kopernika „ O obrotach sfer niebieskich”.

Ostatni moduł to kącik lekarski, w którym Kopernik przygotowywał znakomite zioła.

Kontynuacją myśli kopernikańskiej jest aneks, w którym znajduje się animacja multimedialna. Symulacja w trakcie, której można wcielić się w odkrywce. Animacje plastyczne wystawy „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” wykonała Pani Małgorzata Wojnowska – Sobiecka.  Ważnym eksponatem jest tutaj meteoryt.

Wystawa posiada przede wszystkim charakter edukacyjny. Ekspozycja jest nietypowa, ponieważ można dotykać wszystkich eksponatów. Najbardziej spodobało się to dzieciom, które podczas otwarcia znalazły dla siebie mnóstwo atrakcji m.in. układanie puzzli czy pisanie gęsim piórem.

 

Skip to content