“SIEDEM MIECZY BOLEŚCI MATKI BOŻEJ”

1 kwietnia (Niedziela Palmowa) 2007 roku nastąpiło otwarcie wystawy

„SIEDEM MIECZY BOLEŚCI MATKI BOŻEJ”

dokumentującej spektakl „Żale Matki Bożej Bolesnej” na motywach „Lamentu świętokrzyskiego” – arcydzieła polskiej poezji średniowiecznej i pieśni wielkopostnych. Wystawa przygotowana przez Radomszczańskie Towarzystwo Fotograficzne im. Edmunda Osterloffa.

SCENARIUSZ I REŻYSERIA SZCZEPAN SZCZYKNO

WYKONANIE ANITA PAWLAK-ZYGMA Z UDZIAŁEM CHÓRU POD KIERUNKIEM VIOLETTY I PAWŁA OJRZYŃSKICH

PAWEŁ BARTNIK, MARTA BERA, OSKAR BRASZCZYŃSKI, MAŁGORZATA CIEŚLA, SONIA GĄĆKOWSKA, HELENA GÓRECKA, MONIKA GZIK, TADEUSZ KAŃSKI, KATARZYNA KIMEL, ŁUKASZ KOSTYRA, KATARZYNA KOWALCZYK, GRAŻYNA KOZŁOWSKA, EWELINA KRAWCZYK, JULIAN LESIŃSKI, MIŁOSZ LOSZEK, EWELINA ŁĘGOWIK, MIROSŁAWA ŁĘSKA, SYLWIA ŁUCZYŃSKA, JOANNA MATYJASZCZYK, TERESA NOWAK, ZDZISŁAW NOWAK, MARTA OWCZAREK, BOLESŁAWA PIEKARNIAK, ILONA POTERAŁA, MARCIN ŚLĘZAK, IRENEUSZ SOBECKI, MAGDALENA TOMCZYK, BARBARA WITKOWSKA, JADWIGA ZIEMBIŃSKA, PIOTR ZYGMA, SZYMON ZYGMA, KRZYSZTOF ZYGMA.

SCENOGRAFIA MICHAŁ ZASKÓRSKI JOANNA SROCZYŃSKA

KOORDYNATOR PROJEKTU KRZYSZTOF ZYGMA

PATRONAT HONOROWY: METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI ABP STANISŁAW NOWAK

PROJEKT POWSTAŁ DZIĘKI FINANSOWEMU WSPARCIU: RADY MIEJSKIEJ W RADOMSKU PREZYDENTA MIASTA RADOMSKA STAROSTY POWIATU RADOMSZCZAŃSKIEGO oraz WÓJTÓW GMIN: GIDLE, WIELGOMŁYNY, ŻYTNO

PATRONAT MEDIALNY: TYGODNIK KATOLICKI NIEDZIELA RADIO FIAT RADIO JASNA GÓRA RADIO ŁÓDŹ NIEZALEŻNA TELEWIZJA LOKALNA RADOMSKO DZIENNIK ŁÓDZKI TYGODNIK PO PROSTU INFORMACJE TYGODNIK KOMU I CZEMU GAZETA RADOMSZCZAŃSKA PORTALE INTERNETOWE: RADOMSKO24.PL, NOWORADOMSK.PL

Dziękujemy wszystkim Aniołom Stróżom za pomoc w realizacji naszego misterium

Muzeum Regionalne i Miejski Dom Kultury w Radomsku na okres Wielkanocny – Wielkopostny przygotowali dla mieszkańców Radomska i powiatu radomszczańskiego Misterium ŻALE MATKI BOŻEJ BOLESNEJ. Przedstawienie powstało na motywach „Lamentu świętokrzyskiego” – arcydzieła polskiej poezji średniowiecznej. W tym widowisku pasyjnym Matka Boża przeżywa własną drogę krzyżową w poszukiwaniu Chrystusa. Spektakl ten pomógł przygotować się do przeżycia Wielkiego Tygodnia. W rolę Maryi wcieliła się aktorka związana z Radomskiem Anita Pawlak – Zygma, towarzyszył jej chór pod kierunkiem Violetty i Pawła Ojrzyńskich – instruktorów Studia Wokalnego Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Twórcą monumentalnego KRZYŻA, rzeźby – instalacji jest Michał Zaskórski, założyciel teatru „Animagia” Gminnego Ośrodka Kultury w Żytnie. Misterium składa się z siedmiu części, które nawiązują do SIEDMIU MIECZY BOLEŚCI przepowiedzianych Maryi przez Symeona. Premiera widowiska odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej – w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy klasztorze o.o. Franciszkanów w Radomsku na początku Wielkiego Postu w piątek 2 marca o godz. 19.00. ŻALE MATKI BOŻEJ BOLESNEJ pokazane zostały w siedmiu ważnych kościołach powiatu radomszczańskiego, związanych z kultem maryjnym:

• Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika przy klasztorze o.o. Paulinów w Wielgomłynach – niedziela 4 marca o godz. 11.30
  • Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żytnie – piątek 9 marca o godz. 17.00
  • Kościół Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Gidlach – niedziela 11 marca o godz. 17.00
  • Kościół św. Mikołaja w Maluszynie – piątek 16 marca o godz. 18.00
  • Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Radomsku – niedziela 18 marca o godz. 19.00
  Uwieńczeniem projektu był spektakl na Jasnej Górze, w Auli Ojca Augustyna Kordeckiego, który odbył się w niedzielę 25 marca o godz. 17.15. ŻALE MATKI BOŻEJ BOLESNEJ to spektakl, który pomógł wszystkim w duchowy sposób przeżyć szczególny czas przed Wielką Nocą. Poza tym stanowi wspaniałe wprowadzenie do dawnej poezji polskiej i obrzędowego teatru średniowiecznego, a także popularyzację wyjątkowych miejsc związanych z ziemią radomszczańską.