SPOTKANIE ORAZ PROMOCJA KSIĄŻKI CEZAREGO LISA

15 marca 2019 w Galerii Muzeum odbyła się promocja książki Cezarego Lisa „Świat, który odszedł”.

Cezary Lis – urodził się w Dąbrowie Górniczej, związany jest z regionem częstochowskim. W latach 1952 – 1961 mieszkał w Przyrowie, gdzie skończył szkołę podstawową. Po studiach na AGH w Krakowie wyemigrował. Mieszkał w Szwecji, Anglii, a od 1981 r. w Niemczech. Intensywnie działa w środowisku polonijnym. Z wykształcenia jest chemikiem – ceramikiem,    z zamiłowania natomiast – historykiem. Zajmuję się historią regionu Częstochowa – Radomsko, skąd pochodzi jego rodzina. W swoim dorobku ma książki: „Miejsca, ludzie, wydarzenia. Wojna 1939 – 1945 na ziemi częstochowsko – radomszczańskiej”, „Nieopisana zbrodnia – sądny dzień w Przyrowie”, „Kapitan Paweł. Czesław Kubik 1910 – 1952 przemilczany     i zapomniany dowódca partyzancki”, „Na usługach Gestapo i żandarmerii. Agenci, donosiciele, konfidenci”.

Publikacja „Świat, który odszedł” została przygotowana w związku z 100 – leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor pokazuje w niej świat, który był jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Opisuje dworki, majątki, pałacyki, zameczki, które zamieszkiwali ludzie wielkiej kultury.  To właśnie oni wprowadzili na tych terenach oświatę i kulturę. Niestety wszystko to zostało zniszczone w czasie komuny. W Dąbrowie Zielonej i w Ulesiu nie ma śladu po tych dworach. Pałac w Kruszynie jest zrujnowany, w Koniecpolu niszczeje. Na szczęście pojawiają się nowi właściciele, którzy restaurują zabytki. Książka jest opowieścią nie tylko o dawnych czasach, zabytkach ale przede wszystkim o ludziach.

Publikację w kwocie 25 zł można nabyć w Muzeum Regionalnym w Radomsku.