“Twórcy megalitów. Życie codzienne i wierzenia.” – Wystawa archeologiczna ze zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Ekspozycja “Twórcy megalitów. Życie codzienne i wierzenia” ukazuje dokonania społeczności kultury pucharów lejkowatych oraz kultury amfor kulistych zamieszkujących tereny Lubelszczyzny w młodszej epoce kamienia (neolit). W regionie lubelskim badania nad tymi ludami mają już ponadstuletnią tradycję.

Spośród stanowisk datowanych na młodszą epokę kamienia większość identyfikowana jest z kulturą pucharów lejkowatych – najlepiej rozpoznaną kulturą neolityczną na Lubelszczyźnie. Ranga wielu z nich sprawia, iż na trwałe trafiły do syntetycznych opracowań problematyki neolitu Polski i Europy Środkowej.