UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA ODZNACZEŃ Z OKAZJI 74. ROCZNICY POWSTANIA KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO

W dniu 25 kwietnia 2019 r. w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji. 74. rocznicy powstania Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Organizatorem spotkania był Zarząd Główny Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku przy współpracy Muzeum Regionalnego. Patronat nad uroczystością objął Prezydent Miasta Radomska – Jarosław Ferenc.

Podczas spotkania wystąpił Pan Paweł Wąs – pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, który opowiedział o akcji rozbicia aresztu w Radomsku oraz uwolnieniu więźniów przez żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w 1946 roku. Wiersz poświęcony Żołnierzom Wyklętym zadeklamował Pan Michał Ciesielski.
W kolejnej części uroczystości Pan Edmund Nowakowski zastępca Zarządu Głównego Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego  przedstawił osoby odznaczone Złotym Krzyżem KWP: Dr Jarosław Ferenc – Prezydent Miasta Radomska, Ks. Dziekan Antoni Arkit – Proboszcz Parafii św. Lamberta w Radomsku, Pan Paweł Wąs – pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Pan Henryk Krakowiak – członek Oddziału KWP Łódź, Pan Stefan Pabiańczyk – członek Oddziału KWP Częstochowa, Pani Agata Cyran – członek KWP Radomsko, Pan Bartłomiej Biskup – radny Rady Miejskiej w Radomsku.
Odznaczenia wręczył Pułkownik Mieczysław Orzełek.
Następnie odznaczenia „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” otrzymali: Anna Milczanowska – Poseł na Sejm RP, Radosław Zatoń, Edmund Nowakowski, Zenona Cyran.
Odznaczenia wręczył Pułkownik Mieczysław Orzełek.