WAKACJE Z TRADYCJĄ W ZAGRODZIE TATARSKIEJ – II EDYCJA

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku otrzymało 2 500 zł dofinansowania ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego na realizację  projektu ph. „WAKACJE Z TRADYCJĄ W ZAGRODZIE TATARSKIEJ – II EDYCJA”

W dniu 5 lipca 2015 r. Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w  Radomsku rozpoczęło wakacyjny projekt ph. „Wakacje z Tradycją w Zagrodzie Tatarskiej” w Stobiecku Miejskim. Wszystkich przybyłych gości przywitała tradycyjna potrawa tego regionu – kasza tatarczana. Każdy otrzymał miseczkę kaszy z ogórkiem małosolnym oraz maślanką. W stodole odbyły się warsztaty ceramiczne poprowadzone przez Panią Ewę Margas – Cyganek – instruktorkę z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Dzięki uprzejmości Pana Przemysława Grochowskiego, który zaopatrzył placówkę w glinę. Na zajęciach dzieci oraz młodzież wykonywały przeróżne rzeczy z gliny, wykazywały się przy tym ogromną pomysłowością oraz kreatywnością. Warsztaty miały przede wszystkim charakter edukacyjny, ale także stanowiły miłą formę spędzania wolnego czasu. Pani Barbara Sitek – kustosz Muzeum oprowadzała uczestników spotkania po Zagrodzie Tatarskiej oraz opowiadała o historii jej powstania. Największą atrakcją okazał się występ Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej. Przy dźwiękach muzyki wszyscy wspaniale się bawili.

Pierwszego lutego 2000 roku z inicjatywy czterech muzyków amatorów powstała w Radomsku kapela – Radomszczańska Kapela Podwórkowa. Panowie: Andrzej Stefani, Karol Stefani, Zdzisław Szczerbiński, Jerzy Stasiewicz oraz Pani Grażyna Sabady przypomnieli najpopularniejsze kawałki muzycznej historii Radomska.

W dniu 19 lipca 2015 r. w ramach realizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2015 r. Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego  w Radomsku rozpoczęło drugą niedzielę projektową ph. „Wakacje z Tradycją w Zagrodzie Tatarskiej – II edycja” w Stobiecku Miejskim. Niedzielne atrakcje rozpoczęło spotkanie z pszczelarzem Panem Emilem Maciągiem z Gembartówki w gminie Kodrąb, który przygotował prezentację multimedialną oraz zaprezentował prelekcję pt. „Znaczenie pszczoły w ekosystemie” Na stoisku znajdowała się fachowa literatura, suplementy diety, szklany ul z pszczołami, a także strój pszczela – największa atrakcja dla dzieci, które chętnie go przymierzały. Każdy mógł także skosztować różnych rodzajów miodu. W tle dla wszystkich odwiedzających Zagrodę przygrywał na akordeonie Pan Witold Fulara. Punktem kulminacyjnym była prezentacja grupy rekonstrukcyjnej „ZADRUGA WIERCZAN”. Wspaniałą niespodzianką dla dzieci była nauka jazdy na koniku polskim, strzelanie z łuku, a także przejażdżka bryczką.

2 sierpnia 2015 r., w ramach realizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2015 r., Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku rozpoczęło trzecią niedzielę projektową ph. „Wakacje z Tradycją w Zagrodzie Tatarskiej – II edycja” w Stobiecku Miejskim. Niedzielne popołudnie rozpoczęła prezentacja wypieku tatarczucha – tradycyjnego, regionalnego produktu ze Stobiecka Miejskiego, przygotowana przez Muzeum Regionalne oraz dzieci, które wyraziły wcześniej chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Cały proces nadzorowała Pani Julita Sadawa z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 6 w Radomsku. Odwiedzający Zagrodę Tatarską mogli skosztować tego produktu, a także posłuchać o historii jej utworzenia. Kustosz Muzeum – Barbara Sitek udzielała wszelkich informacji merytorycznych na temat powstania Zagrody. Punktem kulminacyjnym imprezy był występ Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Kłomnickie Płomyczki. Zespół swoje tradycje wywodzi od 1994 r. Siedzibą jest Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach. Pierwszą choreografką była Pani Aleksandra Żaczek, obecnym choreografem i opiekunem grupy jest Pan Piotr Ozga. W repertuarze zespół ma pieśni i tańce z różnych regionów Polski w opracowaniu artystycznym: Beskid Śląski, tańce szlacheckie, krakowiak, tańce lubelskie, tańce pszczyńskie, śląskie, częstochowskie. Zespół koncertował w wielu krajach m.in. Grecja, Niemcy, Węgry, Estonia, Ukraina, Włochy, Serbia, Czechy. Niedziela w Zagrodzie Tatarskiej upłynęła pod znakiem tańca, śpiewu oraz tradycji.

W dniu 16 sierpnia 2015 r., w ramach realizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2015 r., Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zorganizowało kolejną niedzielę projektową ph. „Wakacje z Tradycją w Zagrodzie Tatarskiej – II edycja” podczas, której członkowie Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, przygotowali warsztaty fotograficzne. Mimo niesprzyjającej aury, znalazły się osoby, którym udzielano różnych merytorycznych wskazówek jak wykonać dobre zdjęcie, na czym się koncentrować, a także dyskutowano na temat nowoczesnych technik fotografii. Członkowie Towarzystwa sami będąc pierwszy raz w zagrodzie chętnie fotografowali obiekt. Ich zdjęcia będą wykorzystane do folderu podsumowującego projekt w Zagrodzie Tatarskiej w Stobiecku Miejskim.

W dniu 30 sierpnia 2015 r., w ramach realizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2015 r., Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku podsumowało projekt ph. „Wakacje z Tradycją w Zagrodzie Tatarskiej – II edycja”.

Uczestnicy niedzielnego spotkania mogli zobaczyć pokaz łuczniczy przygotowany przez członków Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego oraz wysłuchać koncertu KAPELI SZYMONA – Szymon Mońka z Łowicza.

Wszyscy przybyli goście otrzymali folder o Stobiecku  Miejskim jako jednym z głównych XIX-wiecznych ośrodków kaszarskich w południowej części dzisiejszego województwa łódzkiego prezentujący fotografie ze spotkań zorganizowanych w ramach drugiej edycji projektu.

Wakacje z tradycją w Zagrodzie Tatarskiej” (plakat)