WYSTAWA WYRÓŻNIENI STROJEM – HUCULSZCZYZNA. TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

W dniu 23 lipca 2017 r. w sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego odbyło się otwarcie wystawy „Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna – tradycja i współczesność.” Prezentowana ekspozycja to opowieść o ubieraniu się, pokazująca znaczenie rzeczy na kolejnych etapach życia człowieka. Na wystawie zostały pokazane stroje noszone przez Hucułów, górali pochodzenia rusińskiego, wołoskiego, rumuńskiego zamieszkujących tereny znajdujące się współcześnie na Ukrainie, na obszarze Karpat Wschodnich w widłach Prutu, Czeremoszu i Cisy, u stóp Gorganów i Czarnohory. Inspiracją do wyeksponowania huculskich strojów były zbiory zabytków z 1934 r., znajdujące się w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Jednocześnie pokazane stroje będą łączyć przeszłość z teraźniejszością, w której współczesność jest wynikiem badań nad strojem przeprowadzonych w latach 2008 – 2011 przez Alicję Woźniak z Działu Stroju Ludowego i Tkaniny z MAiE w Łodzi.

 

Twórczość ludowa jest dzisiaj podstawowym elementem folkloru i jednocześnie atrakcją turystyczną. Wyróżniony strój huculski, podobnie jak stroje górali całego pasma karpackiego, wykonany był z samodziałowych, naturalnych surowców : wełny i lnu, o wyróżniającym go bogatym zdobnictwie.

Na ekspozycji strój został pokazany w następujących obrazach:

Wyróżnieni strojem w krajobrazie wybranym. Pokazuje przestrzeń życia górali, środowisko, krajobrazy, pracę i miejsce zamieszkania.

Wyróżnieni strojem w codzienności. To opowieść o historii ubierania się, codzienności huculskiego rzemiosła, umiejętności jego wykonania, ciągłości przekazywania wiedzy dotyczącej techniki, technologii i możliwości zbytu wytworzonych rzeczy. Pokazujemy wnętrza mieszkalne i sposób wytwarzania lyżnika, haftowania koszul, tkania krajek, wykonywania biżuterii.

Wyróżnieni strojem w świętowaniu. Cel, dla którego strój wykonujemy, kupujemy. To obrzędowość zobrazowana strojem weselnym, jego funkcją, zmianami mód odpowiadającymi warunkom i potrzebom współczesności. Pokazujemy komplety strojów w ujęciu historycznym, podczas ślubu, w  kręgu kulturowych symboli.

Wyróżnieni strojem – huculskie impresje. Tworzy je kolekcja strojów strojów współczesnych, inspirowanych tkaniną i strojem huculskim, autorstwa ukraińskiej artystki prof. Zenovii Shulgi. Wykorzystuje ona w swoich impresjach tradycyjne surowce: len, wełnę.

Ekspozycja prezentowana była do 5 stycznia 2018r. 

Skip to content