WYSTAWA “BANKNOTY I MONETY POLSKIE OD NIEPODLEGŁOŚCI DO WSPÓŁCZESNOŚCI”

W dniu 31 marca 2017 r. w  Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy  „BANKNOTY I MONETY POLSKIE OD NIEPODLEGŁOŚCI DO WSPÓŁCZESNOŚCI”. Wystawa z okazji 30 – lecia Radomszczańskiej Numizmatyki.

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne działa w Radomsku ponad 30 lat, najpierw jako koło, a od stycznia 1996 r. jako Oddział im. Leszka Czarnego. Przez ten czas przewinęło się przez jego struktury ponad 150 osób. W ciągu 30 lat działalności numizmatyków zorganizowano kilkadziesiąt sesji popularnonaukowych, pokazów i wystaw w Miejskim Domu Kultury i Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, głównie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, Święta Miasta i Święta Odzyskania Niepodległości. Wygłoszono przy tym prawie sto prelekcji i odczytów. Wszystko to służyło upowszechnianiu wiedzy numizmatycznej i historycznej wśród społeczności miasta, młodzieży szkolnej i członków Oddziału.

W ostatnich latach odbyły się okazjonalnie lekcje numizmatyczne m.in. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7, Publicznej Szkole Podstawowej nr 5, dwukrotnie w II Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Radomsku. Doceniając działalność Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział im. Leszka Czarnego w Radomsku , Rada Miasta specjalną uchwałą ustanowiła rok 2006 Rokiem Radomszczańskiej Numizmatyki. W celu popularyzacji wiedzy numizmatycznej wśród młodzieży szkolnej odbyło się dotychczas 6 edycji Szkolnego Konkursu Numizmatycznego „Grosik”. Konkurs odbywa się co roku w trzeci czwartek października. Patronat honorowy nad „Grosikiem” sprawują: Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej – Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego w Krakowie, Starosta Powiatowy i Prezydent Miasta Radomska. W zakresie działalności wydawniczej ukazało się 6 numerów „Radomszczańskiego Numizmatyka” oraz 8 książek z dziedziny numizmatyki. Oddział emitował także 4 medale okolicznościowe , 2 żetony, beznominałową kartkę pocztową oraz kilka ekslibrisów.

Ekspozycja była prezentowana do 23 kwietnia 2017 r.

Skip to content