WYSTAWA OBRAZÓW BARBARY WOCH IMPRESJE KWIATOWE GALERIA MUZEUM REGIONALNEGO (LUTY-MARZEC 2010)

W dniu 28.02.2010r. odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Barbary Woch pt. Impresje kwiatowe. Pani Barbara urodziła się w Radomsku i tutaj też pozostała na stałe. Kiedyś pracowała w księgarni, w klubie Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, potem projektowała i dekorowała witryny sklepowe. Niektórzy pamiętają ją również jako kierowniczkę klubu TWP z czasów jego świetności. Autorka wystawy pracowała na wielu stanowiskach, w końcu przyjęła propozycję zatrudnienia w spółdzielni „Społem” na etacie dekoratorki. Praca ta szybko stała się jej pasją. Dużo malowała, przygotowywała plakaty, dekorowała wystawy, wnętrza. Wyobraźnia i posiadane zdolności wsparte wiedzą zdobytą w studium reklamy i na rozmaitych kursach zaowocowały nagrodami za wykonane dekoracje.

Tych nagród było bardzo dużo, ale pani Barbara z ogromnym sentymentem wspomina otrzymaną po 30 latach pracy na stanowisku dekoratorki odznakę „Za zasługi dla województwa piotrkowskiego”. Nie tylko wystawy dekorowała pani Barbara. Od wielu lat wspólnie z siostrą Ireną projektowały i wykonywały bożonarodzeniowe szopki, wielkanocne groby czy ołtarze na Boże Ciało.

Dziś pani Barbara jest już na emeryturze, pracy dekoratorskiej ma zdecydowanie mniej, za to więcej czasu poświęca swojej artystycznej pasji, którą jest malarstwo. Obecna wystawa nie jest pierwszą ekspozycją jej prac malarskich. W roku 1993 w nieistniejącej już kawiarni „Stylowa” wystawę prac sióstr Woch ( Barbary, Ireny i Mieczysławy) zorganizowała Fundacja Inicjatyw Kulturalnych. Od tamtej wystawy upłynęło 17 lat. Przez ten okres powstało wiele nowych obrazów pani Barbary.

Wystawa zatytułowana Impresje kwiatowe to przede wszystkim kwiaty. Kwiaty w wazonach, kwiaty polne i ogrodowe, a także kwiaty małe i duże. Można tu wymienić całą plejadę gatunkową m.in. mieczyki, astry, bzy, słoneczniki, storczyki, irysy, piwonie, anemony itp. Na obecnej wystawie możemy obejrzeć 40 prac, ale w ciągu wielu lat malowania powstało ich na pewno ponad 100. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Przewodniczący Rady Muzeum Pan Jacek Kaszyński. Ekspozycja przyciągnęła wielu Radomszczan. Oprócz wspaniałych obrazów malarskich mogliśmy także posłuchać znakomitego koncertu ( skrzypce, fortepian, wokal) wykonanego przez stypendystki Fundacji Inicjatyw Kulturalnych. Emocje, uczucia współgrały tutaj z wrażeniami estetycznymi. Prace pani Barbary cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ich precyzyjne wykonanie wzbudzało podziw oraz zachwyt. W Galerii Muzeum Regionalnego będzie można oglądać Impresje kwiatowe do połowy marca.