Wystawa poplenerowa 3 plenery Jabłeczna / 2006 Wysowa / 2007 Łozice / 2008

W dniu 10 października 2008r. w Galerii Muzeum Regionalnego odbyło się otwarcie wystawy poplenerowej 3 plenery Jabłeczna / 2006 Wysowa / 2007 Łozice / 2008.

Podczas otwarcia z koncertem pieśni łemkowskich wystąpiła JULIA DOSZNA.

“Polski Trójkąt Malarski – pachnący miodem i chlebem Jabłeczna, Wysowa i Łozice – to miejsca naszych ostatnich plenerów, które to starannie i dogłębnie obejrzeliśmy a w kwintesencji uwieczniliśmy przede wszystkim za sprawą, z inicjatywy i dzięki prawdziwej wschodniej gościnności Kościoła Prawosławnego.

Pozostały w nas na długi czas wrażenia i emocje, które wynieśliśmy przebywając w tych miejscach, rozmawiając z ludźmi tam mieszkającymi, jedząc codziennie ten sam chleb, co oni i słuchając nie tylko starych ruskich pieśni. Efektem owych refleksji są obrazy, których zaledwie znikoma część prezentujemy w katalogu. Wystarczy na nie tylko zerknąć, aby duchem i ciałem być tam z powrotem w miejscach tak urokliwych i dzikich, gdzie często dziewicza natura rywalizując z cywilizacją triumfuje. Drugi jakże istotny aspekt tych plenerów to wspaniałe cerkwie, których drewniane słoje i pokruszone mury opowiadają tajemnicze historie sprzed wielu lat i wieków. Raz surowe, stonowane, monochromatyczne to znów wibrujące kolorem i połyskujące złotem. Wszystko zatopione w zieleni okazałych wiekowych drzew, wśród tańczących na wietrze traw na tle często kapryśnego nieba. Myślą wędruje po łagodnych stokach Wysowej, chodzę po ukwieconych łąkach Jabłecznej. Czuje zapach powalonych wiekowych dębów Puszczy Białowieskiej. Czas nagle się zatrzymał, ale nic nie umknęło”.

Bogusław Maria Piasecki 5.06.2008r.