WYSTAWA STRÓJ ŁOWICKI – TRADYCJA ŻYWA W ZAGRODZIE TATARSKIEJ

30 lipca 2017 r. odbyła się kolejna wakacyjna niedziela przygotowana przez Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.  O godz. 11.00 wyruszył Rodzinny  Rajd Rowerowy zorganizowany przez P. Witolda Fiączyka oraz pracowników Muzeum dla wszystkich chętnych radomszczan. Trasa rajdu wiodła przez Bobry, Lipie i Wymysłówek, rekreacyjna impreza zakończyła się w Zagrodzie Tatarskiej w Stobiecku Miejskim, gdzie na uczestników rajdu i nie tylko czekał poczęstunek w postaci grochówki przygotowany przez Stowarzyszenie „Panaceum” w Radomsku. Czas zwiedzającym Zagrodę umilił  występ artystyczny państwa Teresy oraz Zdzisława Nowaków, którzy wykonali kilka biesiadnych utworów. W jednym z pomieszczeń Zagrody otwarto wystawę "Strój łowicki – tradycja żywa" ze zbiorów Muzeum w Łowiczu. Prelekcję na temat stroju łowickiego wygłosiła Pani Magdalena Bartosiewicz – Kustosz Działu Naukowego Muzeum w Łowiczu.

Łowicki strój ludowy tradycyjnie noszony i wykonywany był przez mieszkańców wsi położonych na terenie Księstwa Łowickiego zwanego dziś Regionem Łowickim. Na współczesnej mapie Polski obszar ten pokrywa się z terenem Powiatu Łowickiego i częściowo Powiatu Skierniewickiego. Księstwo od średniowiecza aż do I rozbioru Polski było własnością kościelną – władali nim Arcybiskupi Gnieźnieńscy. Mieszkańców regionu określamy nazwą: Łowiczanie lub Księżakami. Zamieszkiwali oni położone na terenie Księstwa parafie: Złaków, Kocierzew, Bąków, Zduny, Boczki, Kompina, Bednary, Chruślin, Bełchów, Domaniewice, Łyszkowice, Pszczonów, Maków, Lipce, Godzianów, Słupia, Janisławice, Białynin, Głuchów i Wysokienice oraz wsie należące do parafii skierniewickich   i łowickich….”

W XIX i I poł XX w. kobiety wiejskie wykonywały samodzielnie większość tkanin, z których następnie szyły stroje. Tkaniny te nazywamy samodziałami. Do ich produkcji wykorzystywano len i wełnę…. Strój ludowy nie zawsze wyglądał jednakowo. Wynikało to głównie ze zmieniającej się mody i dostępności surowców do jego produkcji. Najstarsze stroje łowickie wykonane były z tkanin z tłem czerwonym i pomarańczowym, najmłodsze z tłem zielonym, niebieskim czy fioletowym. Strój łowicki słynie ze swej dekoracyjności. Kobiety, po uszyciu ozdabiały go licznymi wyszyciami czyli haftem. Haftami dekorowano takie elementy stroju jak: koszule (kobiece i męskie), gorsety, doły sukienek i fartuchów, chustki, krawaty. Do ozdabiania stroju stosowano różne techniki hafciarskie. Były to: XIX w. ręczny haft stębnówkowo – łańcuszkowy zwany polskim szyciem, na przełomie XIX i XX w. haft krzyżykowy tzw. ruskie szycie…”

Ekspozycja będzie prezentowana w okresie wakacyjnym.