WIEJSKIE ŚWIĘTOWANIE W RZEŹBIE I MALARSTWIE

W dniu 16 grudnia 2016 r. w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego  w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy “WIEJSKIE ŚWIĘTOWANIE W RZEŹBIE I MALARSTWIE”.  Na ekspozycji prezentujemy rzeźby oraz obrazy przedstawiające zwyczaje oraz obrzędy atrakcyjne dla poszczególnych środowisk społecznych, przede wszystkim wiejskich. „Świętowanie” było poza pracą bardzo ważne dla tychże środowisk. Twórcy ludowi – malarze i rzeźbiarze sięgają do obydwu form świętowania. Pierwsza forma posiada charakter religijny, oficjalny – związany ze świętami kościelnymi, bądź świecki odnoszący się do życia codziennego oraz zabawowy – indywidualny, zbiorowy, lokalny. Na wystawie zwiedzający mogą zobaczyć rzeźby oraz obrazy z okresu Bożego Narodzenia najbardziej popularne są grupy kolędnicze, z Wielkanocy – Niedziela Palmowa, śmingus – dyngus.

Ponadto artyści ludowi chętnie przywołują w swej twórczości nabożeństwa majowe – śpiewy i modlitwy ku czci Matki Bożej odprawiane przy wiejskich kapliczkach, odpusty w lokalnych parafiach oraz procesje Bożego Ciała. Na uwagę zasługują również realizacje przedstawiające wspólnotowe święto plonów, czyli dożynki. Spośród rodzinnych obrzędów ludowi twórcy upodobali sobie wesela, a także zabawy towarzyszące różnym uroczystościom indywidualnym oraz zbiorowym.

Na temat prezentowanej wystawy szczegółowo opowiedziała Pani Danuta Wachowska – Kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionów, natomiast oficjalnego otwarcia dokonał Pan Jarosław Ferenc – Prezydent Miasta Radomska. Zaszczycili nas także swoją obecnością twórcy ludowi, których dzieła możemy oglądać na ekspozycji m.in. Pani Janina Olczyk, Pani Maria Szcześniewska, Pani Dorota Janusek, Pan Jerzy Kacprowski oraz Pan Henryk Chałubiec .

Ekspozycja będzie prezentowana do końca lutego 2017 r.