8 MARCA – DZIEŃ KOBIET

W dniu 8 marca 2023 r. w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku świętowano uroczyście Dzień Kobiet. W tym wyjątkowym dniu odbyło się zwiedzanie kuratorskie ekspozycji “Damy i Gorszycielki. Kobieta w Dwudziestoleciu Międzywojennym”.  O wystawie i roli kobiety w wymiarze sprawiedliwości, w medycynie, polityce, sporcie, w życiu społecznym opowiedział pracownik Muzeum – Jakub Lesiński.  Szczególnie mocno zaakcentował temat mody, omówił w jaki sposób na przestrzeni lat moda ulegała zmianom oraz modyfikacją.

W naszej instytucji gościliśmy także Radomszczański Klub Amazonek. Każda kobieta mogła skorzystać z fachowej pomocy pań oraz dokonać profilaktycznego, samodzielnego badania piersi na sylikonowym fantomie. Amazonki pokazały w jaki sposób prawidłowo wykonać to badanie, a także zachęcały kobiety do ciągłego kontrolowania się. Takie spotkanie miało na celu uświadomienie jak ważna jest profilaktyka raka piersi.

W tym wyjątkowym dniu odbyła się także prezentacja teczki edukacyjnej “Kobieca Historia Radomska”. Projekt zainicjonowany przez Panią Igę Borowiecką – Grzywacz.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.