PL / EN
      SZUKAJ  

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA PH. “MOJA DROGA” – WYSTAWA “MIŁOŚĆ W SPIŻ PRZELANA. POMNIKI JANA PAWŁA II” – WYSTAWA FOTOGRAFII JANA NITECKIEGO

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA PH. “MOJA DROGA” – WYSTAWA “MIŁOŚĆ W SPIŻ PRZELANA. POMNIKI JANA PAWŁA II” – WYSTAWA FOTOGRAFII JANA NITECKIEGO

Hasło tegorocznej 28 edycji “Moja droga” jak najbardziej odnosi się do drogi Karola Wojtyły – zwykłego chłopaka, który został Papieżem. Był to człowiek, który nie stronił od ludzi, zarówno na studiach, a także potem jako duchowny chciał być dla każdego kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia.

“Moja droga” w odniesieniu do Jana Pawła II symbolizuje jego przekonanie, wiarę oraz całkowite oddanie się Bogu. To także symboliczne zawarcie jedności z całym narodem. Ta droga była trudną “drogą do świętości”. 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następce św. Piotra i przyjął imię Jan Paweł II. Od setek lat pierwszy papież Polak, pierwszy papież – pielgrzym, który 40 – krotnie okrążył Ziemię, by móc spotkać się z każdym człowiekiem. Na tym polegał jego fenomen, był z ludźmi i dla ludzi.

Istnieje około tysiąca pomników św. Jana Pawła II w Polsce i na świecie. Ludzie, a w szczególności Polacy tę postać po prostu kochali, stąd też powstało tak dużo pomników. W jego osobie znajdowali bratnią duszę, która pragnęła dla nich prawdy i sprawiedliwości, która budziła nadzieję, niosła otuchę, emanowała dobrem i radością. Zmaterializowana w pomniku postać naszego Wielkiego Rodaka pozwalała choćby na chwilę zadumy czy refleksji.

Wystawa składa się z wielu fotografii, które prezentują różne odsłony wizerunku papieża Polaka. Każdy z tych pomników jest inny, ale łączy je ponadczasowy wymiar i pamięć. Pomnik może być też inspiracją, a także przypomnieniem dla przyszłych pokoleń, że był w historii naszego kraju taki człowiek, który wsłuchiwał się w pragnienia całych narodów. Uhonorowanie pomnikiem takiej postaci znajduje swoje uzasadnienie.

Na podstawie tekstu: Jan Nitecki

Ekspozycja będzie prezentowana od 13 września 2020 r.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 15.00, oraz w niedziele w godz. 12.00 – 16.00.

Wystawa została przygotowana w ramach cyklu: “Spotkania z Ojcem Świętym – Janem Pawłem II”.

 

Skip to content