GALERIA MUZEUM

Część budynku, w której obecnie mieści się galeria muzeum, ma swoją ciekawą historię. W XIXw. stał tu parterowy pawilon przeznaczony na narzędzia ogniowe. Od strony ulicy budynek ten otwarty był pięcioma wysokimi, półkolistymi arkadami, w których zamontowano dwuskrzydłowe, drewniane bramy z półkolistymi, ozdobnie wypełnionymi nadświetlami. W latach 20. XX w., w ramach rozbudowy siedziby władz miejskich, pawilon włączono w budynek ratusza i nadbudowano nad nim piętro. Zachowano jednak bramy wjazdowe i przeznaczenie pomieszczeń. W okresie międzywojennym miała tu swoje wozownie Ochotnicza Straż Pożarna. Starsi radomszczanie pamiętają wozy strażackie wyjeżdżające stąd do pożaru. Dopiero na początku lat 70. XX w., po przeniesieniu strażaków i władz miasta do nowych budynków, gdy część ratusza przeznaczono na Muzeum Regionalne, zamontowano w miejscu bram okna.

Zachowano jednak bramy wjazdowe i przeznaczenie pomieszczeń. W okresie międzywojennym miała tu swoje wozownie Ochotnicza Straż Pożarna. Starsi radomszczanie pamiętają wozy strażackie wyjeżdżające stąd do pożaru. Dopiero na początku lat 70. XX w., po przeniesieniu strażaków i władz miasta do nowych budynków, gdy część ratusza przeznaczono na Muzeum Regionalne, zamontowano w miejscu bram okna.

W nowo wyremontowanej wówczas części budynku urządzono sale ekspozycyjne muzeum. Po wyremontowaniu piętra i przeniesieniu tam sal wystawowych, pomieszczenie to oddano Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przez ponad dziesięć lat była tu czytelnia i dział dla dzieci.
Po generalnym remoncie przeprowadzonym w 2002 r., od stycznia 2003 r. rozpoczęła tu swoją działalność Galeria Muzeum Regionalnego w Radomsku.

W sali prezentowana jest sztuka współczesna. Mieszkańcy miasta mogą tu oglądać przede wszystkim malarstwo, grafikę i fotografię współczesną. Ogromne okna sprawiają, że wystawy są częściowo widoczne z ulicy; zachęca to przechodniów do zwiedzenia ekspozycji.

Galeria muzeum chętnie prezentuje dorobek radomszczan nie tylko w dziedzinie sztuk plastycznych. Jest miejscem obchodów jubileuszowych lokalnych stowarzyszeń, uroczystych posiedzeń Rady Miejskiej, promocji książek napisanych przez radomszczan i o Radomsku, tu popisują się radomszczańscy muzycy, śpiewacy, piosenkarze i poeci. W galerii koncentruje się działalność oświatowa muzeum.

 Radomszczanie przychodzą tu na koncerty, spektakle, odczyty w wykonaniu zapraszanych przez muzeum gości. Przychodzą tu też na zebrania i spotkania radomszczańskich stowarzyszeń. Dzieci spotykają się zaś w galerii w czasie ferii zimowych i wakacji na organizowanych dla nich zajęciach, a w czasie roku szkolnego odbywają się lekcje muzealne.

Skip to content