Jubileusz 60-lecia Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku

W dniu 19.03.2013r. w Galerii Muzeum odbyło się otwarcie wystawy pt. „ Dzieje radomszczańskiego rzemiosła”. Inicjatywa powstania tej ekspozycji jest związana z jubileuszem 60 –lecia Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku.

Dzieje radomszczańskiego rzemiosła są nierozerwalnie związane z dziejami samego miasta. Proces formowania się organizacji cechowych w małych miastach, takich jak Radomsko, zaczął być widoczny dopiero w XV w. i nie obejmował jeszcze wszystkich dziedzin. Dominowało rzemiosło indywidualne, niekiedy podporządkowane wójtom lub właścicielom miasta. Członkowie cechów zorganizowani w różnego rodzaju bractwa religijne i zawodowe w wielu przypadkach nadawali ton życiu lokalnej społeczności.

Podczas otwarcia wystawy odczyt pt. „Tradycje stolarskie w Radomsku” wygłosiła Pani Agnieszka Podolska – wiceprezes Towarzystwa Historycznego w Radomsku. Cech stolarzy w Radomsku początkowo wchodził w skład cechu łączonego, który zrzeszał rzemieślników wykonujących różne zawody. Kiedy się cech w pełni usamodzielnił tego dokładnie nie sposób określić. W 1791 roku w Radomsku był tylko jeden stolarz. W roku 1800 poświadczone jest w dokumentach istnienie już samodzielnego cechu stolarskiego. Po 1918 roku warsztaty stolarskie należące do radomszczańskich mistrzów stolarskich były zrzeszone w Chrześcijańskim Cechu Stolarzy i Rzemiosł Drzewnych w Radomsku. W pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej działające na terenie powiatu radomszczańskiego cechy branżowe, w tym cech stolarzy, zostały skupione w Powiatowy Związek Cechów. Natomiast w 2004 roku radomszczański Cech wprowadził zmiany do statutu, dostosował się do przemian gospodarczych w kraju i zmienił swoją nazwę na Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku. Najważniejszym jego celem była i jest obrona interesów zrzeszonych w Cechu członków. Ponadto podejmowane są systematycznie inicjatywy propagujące działalność firm zrzeszonych w Cechu. Ważnym punktem działalności jest opieka nad młodzieżą uczącą się zawodu w zakładach rzemieślniczych usytuowanych na terenie powiatu radomszczańskiego. Do dnia dzisiejszego rzemieślniczy zrzeszeni w radomszczańskim Cechu kultywują najlepsze tradycje rzemiosła.       

Wystawa czynna będzie do 21 kwietnia br. 

 

Skip to content