WYSTAWA FOTOGRAFII LESZKA MĄDZIKA MOJE WIDZENIE AFRYKI

2 lutego 2018 r. w Galerii Muzeum otwarto wystawę fotografii Leszka Mądzika „Moje widzenie Afryki”. Podczas otwarcia odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Lustro” mająca na celu wprowadzić odbiorcę w świat artysty.

Leszek Mądzik to wybitny polski scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, profesor sztuk plastycznych. W 1969r. założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie po roku zaczął wystawiać przedstawienia (pierwszym była oparta na scenariuszu Mądzika sztuka Ecce Homo wystawiona 24 marca 1970 r.). W jego przedstawieniach dominuje ruch, obraz, a nadrzędną rolę pełni według twórcy światło. Jego interpretacjom towarzyszy także warstwa dźwiękowa, nie ma natomiast słowa. 

Leszek Mądzik głównie znany jest ze swojej działalności teatralnej, ale także spełnia się jako fotograf. Czego przykładem jest wystawa fotografii prezentująca życie i codzienność ludności afrykańskiej. Inspiracją do tworzenia tego typu kadrów jest refleksja o życiu i przemijaniu.

Pomysł na wystawę zrodził się spontanicznie, kiedy pan Leszek został poproszony o wyjazd do Afryki, by znaleźć aktorów-amatorów do sztuki „Makbet”, która miała zostać wystawiona w Teatrze Narodowym  w Lizbonie.  Na miejscu odkrył Afrykę kolorową, optymistyczną, pełną wspaniałych, ciekawych ludzi. I właśnie tę Afrykę utrwalił na fotografiach i przywiózł do Radomska.

Na podstawie wypowiedzi: Leszek Mądzik

Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt prac przedstawiających codzienność afrykańskiego życia. Warto zwrócić uwagę na emocje, jakie malują się na twarzach fotografowanych ludzi. Goście wystawy obejrzeli także film o twórczości Leszka Mądzika.

Wystawę można było oglądać do 28 lutego 2018 r.

Skip to content