POWOJENNE RADOMSKO 1945–1989. OPOWIEŚĆ O PRL

Wystawa przedstawia życie Radomska (polityczne, przemysłowe, kulturalno-rozrywkowe, sportowe) na tle ogólnopolskich wydarzeń tego okresu.

Prezentowane są między innymi najciekawsze i najcenniejsze dokumenty dotyczące podziemia niepodległościowego (KWP) i NSZZ „Solidarność’, fotografie z połowy XX wieku, ukazujące jak zmieniało się Radomsko (budowę nowych szkół, osiedli mieszkaniowych, zakładów przemysłowych, budynków użyteczności publicznej, placówek handlowych) oraz archiwalia obrazujące życie codzienne w mieście.

Ekspozycja została uzupełniona prezentacją multimedialną w formie osi czasu, zawierającą m. in. fotografie ze zbiorów prywatnych, mało znane informacje o naszym mieście, nagrania audio i wideo oraz katalogi zdjęć miasta wykonane przez radomszczańskich fotografów: Andrzeja Błachowicza, Jakuba Lechowskiego, Stanisława Janiszewskiego.

Nawet najmłodsi znajdą wśród pamiątek po okresie PRL jakąś atrakcję dla siebie – interaktywne puzzle z charakterystycznymi, propagandowymi grafikami prasowymi.

Ta podróż przez czasy PRL dla jednych będzie sentymentalnym powrotem do lat dzieciństwa i młodości, dla drugich przypomnieniem szarej codzienności, kryzysu i beznadziei, a dla innych wspomnieniem trudów walki o wolność. Dla wielu pozostanie po prostu historią Radomska utrwaloną na fotografiach, dokumentach, plakatach, ulotkach.

Zapraszamy do odbycia z nami tej podróży.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.