NOC MUZEÓW – 13 MAJA 2023 R.

W dniu 13 maja 2023 r. odbyła się Noc Muzeów. Muzeum Regionalne przygotowało dla Radomszczan szereg atrakcji o charakterze kulturalno – artystycznym. O godz. 17.00 w Galerii Muzeum odbyła się prelekcja Pana Błażeja Torańskiego – absolwenta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowiedział “O niemieckim obozie dla polskich dzieci w Łodzi”. Pan Błażej specjalizuje się głównie w literaturze faktu. Pracował m.in. w czasopismach “Dziennik Łódzki”, “Wprost”, “Prawo i Życie”, “Rzeczpospolita”. Jest autorem licznych publikacji m.in. “Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol”. Kolejnym punktem programu był wykład dr. Tomasza Nowaka “Drewniane kościoły w Radomsku”. Prelegent w swojej wypowiedzi podkreślił, iż  w Radomsku znajdują się obecnie trzy świątynie drewniane pw. Św. Marii Magdaleny, św. Rocha i kaplica św. Rozalii. Ich historia jest słabo znana, na ich temat panuje wiele mitów. Najważniejszy z nich mówi, że świątynie Marii Magdaleny i św. Rocha powstały już w XVI w. Nie potwierdzają tego żadne źródła pisane. Autor starał się prześledzić najstarsze wzmianki źródłowe, pokazał w jakim kontekście się pojawiały. Na ich podstawie postawił swoje tezy dotyczące ich fundacji. Ponadto omówił obecne wyposażenie kościołów, w dużej części zabytkowe. Punktem kulminacyjnym Nocy Muzeów był wernisaż wystawy Grupy Powidoki. Grupę reprezentują absolwenci Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego: Andrzej Jan Bator, Jacek Galewski, Robert Jundo, Maksymilian Majewski. Ekspozycja projektu Formy 2023 nawiązuje i odzwierciedla indywidualne, twórcze drogi, wrażliwości, osobiste przeżycia, pasje i interpretację rzeczywistości artystów. Formy to według Andrzeja Batora wygląd czegoś, przejaw, układ elementów, szablon, wykrój, nadanie kształtu. Jak sam autor wystawy podkreślił to zespół elementów budujących obraz, grafikę, rysunek itd. Wernisażowi towarzyszył występ muzyczny w osobie Pani Barbary Garbarz – Hebdy.

Ponadto przed budynkiem Muzeum zaprezentowana została ekspozycja poświęcona “Kinemie”. Wszyscy odwiedzający naszą placówkę mogli także wzbogacić swoją biblioteczkę o różne publikacje. Oczywiście do dyspozycji były wszystkie nasze wystawy stałe oraz ekspozycja czasowa “Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie.