OTWARCIE WYSTAWY „IMMERSJA. GRAFIKA, KONSTRUKCJA A FORMA UŻYTKOWA”
W dniu 7 lipca 2023 r. w Galerii Muzeum odbył się wernisaż wystawy Aleksandry Wereszki „IMMERSJA. GRAFIKA, KONSTRUKCJA A FORMA UŻYTKOWA.
(…) Twórczość Aleksandry Wereszki to płaszczyzna przenikania sztuki czystej i użytkowej, wielu mediów i technik. Ubiór, grafika, tkanina i media cyfrowe wzajemnie się uzupełniają, wprowadzając różnorodne perspektywy, możliwości i środki wyrazu, a zarazem budując spójny obraz świata artystki. Wspólnym mianownikiem jest poszukiwanie relacji między czystą formą linii, płaszczyzny, a ludzkim, czy częściej kobiecym, ciałem – ruchem, gestem, emocjami.
Na wystawie można zobaczyć grafiki, tkaniny i ubiór. Ta różnorodność jest wyrazem nowoczesnego spojrzenia na rolę artysty – projektanta, potrzeby eksplorowania wielu ścieżek, które jednak ostatecznie łączą się, będą przejawem jednej wspólnej drogi i postawy twórczej. (…)
Ubiór w interpretacji Aleksandry Wereszki to przestrzeń komunikacji, druga skóra, obszar przenikania się zewnętrznych wpływów, procesów fizjologicznych oraz wewnętrznych stanów emocjonalnych – maska. (…)
Graficzne wzory, przyporządkowane anatomicznej budowie układu mięśniowo – limfatycznego, stały się wyznacznikiem decyzji podejmowanych przez autorkę w zakresie form konstrukcyjnych, opracowanych na indywidualne potrzeby poszczególnych odbiorców. Idea, forma plastyczna i aspekt technologiczny łączą się tu w harmonijną całość, przedmioty artystyczne i symboliczne zyskują status użytkowy.
Tekst: Dr hab. Katarzyna Zimna, prof. PŁ.
Dr Aleksandra Wereszka – Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2014 r. uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, dyscyplina sztuki projektowej w macierzystej uczelni.
Doświadczenia artystyczne łączy z pracą zawodową, od 2000 r. związana z przemysłem odzieżowym. Wiedzę plastyczną i projektową rozwija tworząc kompozycje koncentrujące się wokół ludzkiego ciała pozostającego w relacjach z najbliższym mu otoczeniem zewnętrznym, jakim jest ubiór oraz wewnętrznym, jakim jest psychika odbiorcy. Od 2010 r. pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania ubioru na kierunku Wzornictwo. Uczestniczka i kuratorka wielu wystaw i pokazów mody zarówno w kraju jak i za granicą. Członek komitetów organizacyjnych i naukowych konferencji oraz komisji konkursowych, koordynator krajowych i międzynarodowych artystycznych projektów naukowych i dydaktycznych.
Wstęp wolny.
Zapraszamy.