OTWARCIE WYSTAWY JUBILEUSZOWEJ “100 LAT TOWARZYSTWA ŚPIEWACZEGO IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W RADOMSKU”

W dniu 5 lutego 2023 r. w Galerii Muzeum odbyło się otwarcie wystawy jubileuszowej “100 lat Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku”.

Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki w Radomsku jest jednym z najdłużej działających amatorskich zespołów muzycznych na terenie województwa łódzkiego. Towarzystwo, działające nieprzerwanie od 98 lat, wielokrotnie było inicjatorem i organizatorem  wielu imprez artystycznych zarówno w kraju jak i za granicą. W ciągu ostatnich lat zespół występował na Litwie, Ukrainie, Austrii, Czechach, Niemczech i we Włoszech.

Towarzystwo jest pomysłodawcą i organizatorem prestiżowej imprezy: Międzynarodowy Festiwal Chóralny “Wschód – Zachód – Zbliżenia” (od 2005 r.).

Chór uczestniczy w licznych festiwalach, na których zdobywa nagrody. Za swoją wieloletnią działalność otrzymał Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury.

Umiłowanie śpiewu i ogromna więź między ludźmi tworzącymi ten zespół powoduje, że chór cały czas się rozwija i wykazuje bardzo dużą aktywność w działalności na rzecz kultury w Radomsku. Od lat członkowie chóru angażują się w życie radomszczan, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, organizują koncerty oraz promują śpiew wśród lokalnej społeczności.

Decyzją Rady Miejskiej w Radomsku rok 2023 będzie Rokiem Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki, które świętuje 100 – lecie działalności.

Wystawa prezentowana w Galerii Muzeum przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum oraz prywatnych kolekcji członków Towarzystwa. Ekspozycja poświęcona jest historii powstania oraz działalności Chóru.

Na wystawie znajduje się wiele pamiątek, zdjęć, dokumentów oraz dyplomów. To taka sentymentalna podróż przez lata działalności Towarzystwa.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00 oraz w niedziele w godz. 12.00 – 16.00.
Wstęp bezpłatny.