„Na tropie nieznanych zwierząt”

W dniu 21.03.2011r. odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „Na tropie nieznanych zwierząt” ze zborów Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor Muzeum – Krzysztof Zygma, następnie głos zabrał autor wystawy Pan Roland Dobosz, który opowiedział o swoich wyprawach naukowych po terenach Turcji i Kirgizji. Przedstawił plan wystawy, omówił proces przygotowania każdej ekspedycji. Opowiedział również o odkrywaniu „nieznanych lądów”, uchylając przed zwiedzającymi rąbek tajemnicy związanej z „kuchnią” naukowca. Na wystawie możemy oglądać nie tylko owady, ale także poznajemy egzotyczne dla naszej strefy geograficznej zwierzęta. Wystawę ubarwiają również niezwykle charakterystyczne dla rejonu Morza Śródziemnego gatunki ciepłolubnych ptaków i ssaków.

Możemy na niej podziwiać częste w tamtych rejonach susły, czy bardzo rzadkie w Polsce, a tam pospolite barwne żołny i kraski. Na ekspozycji znajduje się wiele ciekawych pamiątek przywiezionych z Kirgizji i z Turcji. Zwiedzający mogą przekonać się jak wygląda siatka entomologiczna, czym różni się od czerpaka. Dowiedzą się co to jest kajmak, kalama i kumys i czym są one dla mieszkańców górskich łąk. Przyrodę Turcji i Polski wiele łączy ale jeszcze więcej dzieli, dlatego autorzy wystawy starają się poprzez prezentowane okazy fauny uwypuklić i jedne i drugie elementy oraz wytłumaczyć co jest powodem istniejących różnic i podobieństw. Wystawę ubarwiają dziesiątki reporterskich ujęć fotograficznych z Turcji i Kirgizji. Serdecznie zapraszamy. Wystawa będzie czynna do końca maja.