OTWARCIE WYSTAWY „Z GLINY STWORZONE” W RAMACH AKCJI „WAKACYJNE NIEDZIELE MUZEALNE”
W dniu 21 lipca 2024 r. w sali wystaw czasowych odbyło się otwarcie wystawy „Z GLINY STWORZONE” ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Dzieje Bolesławca – „miasta dobrej gliny” od wieków związane są ściśle z garncarstwem i przemysłem ceramicznym. Tereny wokół miasta, położone w dorzeczu Bobru i Kwisy, obfitują w bogate złoża glin, odpowiednie do produkcji wyrobów kamionkowych. Produkcja ceramiki w tym ośrodku trwa niemal nieprzerwanie od średniowiecza.
Obecnie bolesławiecka ceramika to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. Naczynia zdobione kobaltowymi wzorami stempelkowymi w formie kółek, kropek czy pawich oczek oraz dekoracjami unikatowymi są sprzedawane w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Cenione za wzornictwo i jakość, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w najbardziej prestiżowych konkursach artystycznych i konsumenckich, goszczą na dworkach królewskich i w domach gwiazd show – biznesu oraz są wykorzystywane w filmach i serialach telewizyjnych.
Wystawa „Z gliny stworzone” przygotowana ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu prezentuje przekrojowo dzieje bolesławieckiej ceramiki. Na ekspozycji można zobaczyć kilkaset wyrobów. Najstarsze spośród nich są bolesławieckie naczynia, pozyskane na drodze badań archeologicznych pochodzące z XVI i I poł. XVII w. oraz XVIII – wieczne dzbany o żeberkowanych brzuścach pokryte brązowym szkliwem ziemnym z cynowymi okuciami. Z II poł. XVIII i z XIX w. pochodzą naczynia zdobione plastycznymi nakładkami przedstawiającymi motywy heraldyczne, postaci bibilijne, sceny łowieckie oraz motywy roślinne i zwierzęce. Na ekspozycji znajdują się również, typowe dla współczesnej produkcji bolesławieckiej, wyroby zdobione gąbkowymi stempelkami. Ten rodzaj dekoracji pojawił się w Bolesławcu około 1882 r., a naczynia o jasnych czerepach, pokryte kobaltową dekoracją, najczęściej w formie kółek, kropek, pawich oczek, rybiej łuski oraz listków koniczynki szybko zyskała ogromną popularność. Ozdobą wystawy będą naczynia z przedwojennych warsztatów: Hugo Reinholda, Karla Wernera oraz Juliusa Paula, dekorowane szkliwami zaciekowymi oraz różnymi rodzajami malatur, wykonywanych pędzlem bądź techniką natrysku przy użyciu szablonów i aerografu.
Do wystawy dodatkową atrakcją są warsztaty „OZDABIANIA FILIŻANEK”.
Wszelkie informacje pod numerem tel. 44 683 56 51.
koszt 15zł/os.
Zwiedzanie:
Bilet normalny – 10 zł/os
Bilet ulgowy – 5 zł/os
Zorganizowane grupy max do 30 osób z przewodnikiem – 30zł od grupy
Wszelkie informacje pod numerem tel. 44 683 56 51.
Zapraszamy.