OTWARCIE WYSTAWY „Z PAPIEREM PRZEZ DWA TYSIĄCLECIA” – 23.01. 2024 R.
W dniu 23 stycznia 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy ” Z PAPIEREM PRZEZ DWA TYSIĄCLECIA”.
Ekspozycja jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju, firmy Mayr-Melnhof Kwidzyn oraz Stowarzyszenia Papierników Polskich.
Wystawa opowiada o liczącej prawie dwa tysiące lat historii papieru jak i o dziejach dusznickiej papierni, która obecnie jest siedzibą Muzeum Papiernictwa. Zwiedzającym zostaną przybliżone zagadnienia związane ze współczesną produkcją papieru, jego zastosowaniem i właściwościami. Treści te są pokazane na planszach informacyjnych. Całość ekspozycji uzupełniają zabytkowe sita czerpalnicze, stanowisko do ręcznego wyrobu papieru, aparatura służąca do pomiaru jego cech i właściwości, przedwojenne i współczesne wzorniki oraz obiekty sztuki papieru.
Wystawie towarzyszy również specjalne stanowisko czerpalnicze, które umożliwi prowadzenie warsztatów czerpania papieru.
Wynalezienie papieru należy do najistotniejszych osiągnięć ludzkiej cywilizacji. Przez wiele stuleci arkusze wytwarzano ręcznie i wykorzystywano je głównie do zapisywania i powielania myśli, wiadomości i wiedzy. Upowszechnienie maszynowej techniki produkcji papieru w XIX w. sprawiło, że materiał ten znacząco potaniał, dzięki czemu stawał się coraz bardziej powszechny.
Papier został wynaleziony w 105 r. n.e. w Chinach. Za jego wynalazcę uznawany jest cesarski dygnitarz Cai Lun (62 – 121). Surowce – łyko drzewne, odpady konopne i stare sieci rybackie – rozbijał drewnianym młotem na masę. Rozprowadzał ją na zanurzonym w wodzie sicie z niezbyt gęstej tkaniny. Cienka warstwa masy, po odsączeniu i wysuszeniu, stawała się papierem. Z czasem arkusze zaczęto formować na sitach wykonanych z cienkich łodyżek roślinnych np. bambusowych.
W ciągu kilku stuleci sztuka wyrobu papieru została przeniesiona z Chin do sąsiednich krajów, natomiast pierwsze europejskie warsztaty papiernicze powstały dopiero z początkiem XII w. Zakładali je Arabowie na Półwyspie Iberyjskim, a zapewne także na Sycylii. W niedługim czasie Europejczycy przejęli od Arabów umiejętność wyrobu papieru.
Do udoskonalenia metody wyrobu papieru doszło w XIII w. we Włoszech. Wówczas wprowadzono wiele zmian. W drugiej połowie XIII w. zapoczątkowano oznaczanie papieru znakami wodnymi. Udoskonalona we Włoszech technika wyrobu papieru rozpowszechniła się niemal w całej Europie: w Polsce w 1491 r.
Zapisy na zwiedzanie ekspozycji dla grup przedszkolnych oraz szkolnych pod numerem tel. 44 683 56 51.
Bilety:
– normalny: 10zł/os
– ulgowy: 5 zł/os.
Przewodnik do grupy (max 30 osób): 30 zł.
UWAGA! Ekspozycji towarzyszą także warsztaty czerpania papieru.
Wszelkie informacje pod numerem tel. 44 683 56 51.
Zapraszamy.