Wystawa „STAN WOJENNY PO LATACH”

W dniu 10.12.2011r.w Galerii Muzeum odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „STAN WOJENNY PO LATACH” ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Wystawa przygotowana była we współpracy z Towarzystwem Patriotycznym w Radomsku. Oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor Muzeum- Krzysztof Zygma, który przywitał zgromadzonych gości, następnie głos zabrał Przewodniczący Towarzystwa Patriotycznego – Pan Zdzisław Dudek, który wyraził ogromny smutek i ubolewanie nad tamtymi strasznymi czasami w jakich znalazł się wówczas naród Polski.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981r. na terenie całej Polski, na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981r.

Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności) i reglamentacja ( od kwietnia do października 1981r. ponownie objęto systemem tzw. kartek żywnościowych wiele istotnych towarów np. mięso, masło, tłuszcze, mąkę, ryż, mleko…), a także zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy. Z kolei rzeczywistymi powodami były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, oraz walki różnych stronnictw w PZPR nie mogących dojść do porozumienia w kwestii formy i zakresu reform ustroju polityczno – gospodarczego PRL. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, niektóre z nich zmarły w niewyjaśnionych okolicznościach lub zginęły z rąk nieznanych sprawców. Umierali w tragicznych wypadkach i od kul zomowców.

O tych tragicznych wydarzeniach możemy przeczytać na naszej wystawie prezentowanej w Galerii Muzeum. Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz na których, znajdują się informacje dotyczące stanu wojennego.

Otwarcie wystawy uświetnił koncert Pana Piotra Kajetana Matczuka. Artysta w przejmujący sposób wykonywał utwory odzwierciedlające atmosferę i nastrój stanu wojennego. Przypomniał pieśni nieodżałowanego barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego.

W dniu 13.12.2011r. w Galerii Muzeum odbył się wykład Pana Grzegorza Nawrota z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi pt. „STAN WOJENNY W POLSCE – SPOJRZENIE PO LATACH”. Licznie zgromadzona młodzież wysłuchała odczytu z okazji 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego .Pan Grzegorz opowiadał jakie były bezpośrednie przyczyny wprowadzenia stanu wojennego, jak społeczeństwo oceniało to wydarzenie, a także omówił konsekwencje tego zjawiska.

Podczas wykładu pokazywane były slajdy, które w bardzo wymowny sposób prezentowały wówczas panującą sytuację polityczną i gospodarczą kraju.

 

Skip to content