OTWARCIE ZMODERNIZOWANEJ STAŁEJ EKSPOZYCJI “ZBIORY SZTUKI W RADOMSZCZAŃSKIM MUZEUM”

OTWARCIE ZMODERNIZOWANEJ STAŁEJ EKSPOZYCJI “ZBIORY SZTUKI W RADOMSZCZAŃSKIM MUZEUM”

21 lipca 2019 r.  w Muzeum Regionalnym odbyło się otwarcie zmodernizowanej stałej ekspozycji “ZBIORY SZTUKI W RADOMSZCZAŃSKIM MUZEUM” oraz zaprezentowano nowo nabyte eksponaty. Wystawa, choć każdemu znana została pokazana zupełnie w nowej odsłonie. Eksponatom udało się przywrócić blask, a także nadać innego wyrazu.  Ekspozycja zachowała układ chronologiczny, ale została podzielona na fragmenty zaaranżowane w taki sposób, aby oddać charakter i klimat kolejnych okresów i stylów. Kolekcja prezentuje meble, artystyczne przedmioty użytkowe (m.in. szkło, pochodzące w dużej części z miejscowych fabryk), ale przede wszystkim unikalny zbiór dzieł sztuki – rzeźby i malarstwa z przedstawieniami kobiet. Od najstarszych z XVIII w. (np. “Portret księżnej Czetwertyńskiej – Woronowskiej), poprzez malarstwo XIX i XX w., pędzla znanych polskich artystów, m.in. Józefa Simmlera (słynna “Zuzanna w kąpieli i dwaj starcy” z 1853 r., która dała początek naszej kolekcji), Artura Grottgera, Alfonsa Karpińskiego, Wojciecha Weissa. Tutaj również eksponowana jest rzeźba Konstantego Laszczki.

W ostatniej części wystawy, poświęconej głównie okresowi międzywojennemu, prezentujemy nowe nabytki: jadalnię firmy Thonet mecenasostwa Wincentego i Zofii Szafnickich z Piotrkowa Trybunalskiego (kredens, pomocnik, witryna, stół i 8 krzeseł) zaprojektowaną ok. 1933 r. przez prof. Stefana Sienickiego (architekta, projektanta wnętrz, kierownika architektonicznego zakładów Thonet w latach 1928 – 1938). Jest to przykład luksusowych mebli, produkowanych na zamówienie, różniących się od popularnych krzeseł czy foteli giętych, z którymi przede wszystkim kojarzona jest marka Thonet. Meble te stanowią depozyt dr. Bolesława Szafnickiego.

Uzupełnieniem kompletu jest serwis kawowy art deco, model “Płaski”, według projektu Bogdana Wendorfa z początku lat 30. XX w., eksponowany w witrynie. Malarstwo tego okresu reprezentują prace m.in. Jana Hrynkowskiego (“Akt”), Kazimierza Podsadeckiego (“Odpoczynek”, 1938), Wincentego Wodzinowskiego (“Portret generałowej Kruk – Szusterowej”, 1931), Zygmunta Landaua.   

Po wernisażu w Galerii Muzeum odbyło się uroczyste wręczenie podziękowań oraz pucharów członkom Stowarzyszenia Klubu Weterani Szos Radomsko za ogromne zasługi oraz zaangażowanie w realizacji różnych wydarzeń związanych z zabytkowymi pojazdami oraz motocyklami.

Na zakończenie odbył się koncert “Bukiet najpiękniejszych miniatur świata” w wykonaniu zespołu Impressja.

 

 

 

Skip to content