SPACER ŚLADAMI ZAGŁADY RADOMSZCZAŃSKICH ŻYDÓW – 80. ROCZNICA LIKWIDACJI GETTA W RADOMSKU

W dniu 9 października 2022 r. w 80 rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Radomsku odbył się spacer historyczny pt. “ŚLADAMI ZAGŁADY RADOMSZCZAŃSKICH ŻYDÓW”. Przewodnik Kamil Rutkowski oprowadził wszystkich zgromadzonych po miejscach związanych z holocaustem, ale również z przedwojennym życiem społeczności żydowskiej.

Celem spaceru było poszerzenie wiedzy o miejscach związanych z historią, kulturą i religią Żydów, dawnych mieszkańców Radomska i upamiętnienie ich śmierci z rąk hitlerowców.

Spacer rozpoczął się na Placu 3 Maja, który stał się miejscem pierwszych prześladowań ludności żydowskiej na początku września 1939 r., następnym kierunkiem była ulica Przedborska, która przed wojną była sercem żydowskiego życia, a w czasie okupacji stała się początkiem getta w Radomsku. Na ulicy Joselewicza zatrzymaliśmy się przy dawnym budynku pierwszej synagogi oraz łaźni rytualnej tj. mykwy, obejrzeliśmy również miejsce po “wielkiej synagodze”, która została wybudowana w 1902 r., a zniszczona przez Niemców w końcu wojny. Ostatnim etapem spaceru była ulica Mickiewicza, gdzie przed wojną znajdował się budynek gminy żydowskiej, w czasie wojny Judenrat.

Po spacerze w Galerii Muzeum odbyło się spotkanie promocyjne nowego numeru biuletynu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum “NASZ ŚWIAT” poświęconego historii radomszczańskich Żydów.

Zdjęcia dzięki uprzejmości P. Darka Solarza.