SPOTKANIE Z SZACHAMI I KODOWANIEM ROBOTÓW EDUKACYJNYCH W RAMACH AKCJI “LATO W MUZEUM 2020”

W dniu 8 lipca 2020 r. w ramach akcji “LATO W MUZEUM 2020” w Galerii Muzeum odbyło się wakacyjne spotkanie z szachami i kodowaniem robotów edukacyjnych. Miłośnicy, ale także i początkujący amatorzy poznali podstawowe zasady gry w szachy. Organizatorzy spotkania zapewnili fachową widzę teoretyczną oraz praktyczną.

Fundacja Szach Mat Amigo to pasjonaci szachów i kodowania robotów edukacyjnych, którzy dzielą się swoją wiedzą na zajęciach organizowanych w Muzeum. Roboty i tablety do nauki kodowania dla dzieci udostępniane są przez Gminną Bibliotekę w Kłomnicach.

Kodowanie, programowanie – bywa nazywane “trzecim językiem”, który warto znać oprócz języka ojczystego i przynajmniej jednego języka obcego, by odnaleźć się dziś na rynku pracy. Jest to też umiejętność uważana za jedną z ważniejszych kompetencji XXI wieku. Przydaje się nie tylko w branżach technologicznych, ale też w innych dziedzinach, niekoniecznie związanych z naukami ścisłymi.

Warto mieć przynajmniej podstawowe umiejętności programistyczne, by móc zrozumieć współczesny świat i zachodzące w nim zmiany. Ucząc się programowania lepiej poznajemy cyfrową rzeczywistość, która nas otacza, bardziej świadomie posługujemy się nowymi technologiami, a przede wszystkim pewniej i bezpieczniej korzystamy z wszechobecnych urządzeń elektronicznych i usług. Takie nabyte umiejętności przez dzieci i młodzież podczas warsztatów pozwolą w łatwiejszy sposób zrozumieć różne nowinki technologiczne.

Celem spotkania było rozwijanie zdolności oraz zainteresowań edukacyjnych dzieci i młodzieży.