“SZOPKI KRAKOWSKIE” – WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEUM HISTORYCZNEGO MIASTA KRAKOWA

“SZOPKI KRAKOWSKIE” – WYSTAWA ZE ZBIORÓW MUZEUM HISTORYCZNEGO MIASTA KRAKOWA

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza na wystawę “SZOPKI KRAKOWSKIE” ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Szopka w wielu odmianach istnieje na całym świecie, jej początki sięgają kultu żłóbka betlejemskiego, a św. Franciszek z Asyżu nadał jej nową, atrakcyjną postać.

Szopka krakowska to smukła, wielopoziomowa, wieżowa i bogato zdobiona konstrukcja, zrobiona z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się ona, zwłaszcza obecnie, nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i połączonych. Szopka ma służyć za godne miejsce przedstawienia wielkiej tajemnicy Narodzin Syna Bożego. Powstała w XIX – wiecznym Krakowie, daleko odbiega od wszystkiego, co stworzyła w tej dziedzinie nie tylko Europa, ale i cały świat.

Zwyczaj budowania szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia wywodzi się z tradycji statycznych szopek świątecznych oraz jasełek, niegdyś wystawianych w kościołach w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Przeważnie były to stajenki betlejemskie na tle skalistego krajobrazu. Umieszczano w nich figurki Dzieciątka w żłobku, Maryi, Józefa. 

Pierwsze szopki powstały w połowie XIX w. Tworzyli je cieśle, murarze z podkrakowskich okolic, głównie ze Zwierzyńca. Było to dla nich dodatkowe zajęcie w czasie martwego sezonu budowlanego. W okresie świąt chodzili ze swymi szopkami po domach. Od II połowy XIX w. wśród murarzy i robotników budowlanych  w Krakowie zaczął powstawać swego rodzaju odrębny cech szopkarzy.

Były dwa rodzaje szopek: małe, bez teatrzyku, przeznaczone do postawienia pod choinki i duże, dochodzące nawet do trzech metrów, przystosowane do odgrywania przenośnego lalkowego widowiska ze specjalnie pisanymi tekstami i muzyką.

Tradycja odgrywania jasełek zanikła w czasie I wojny światowej. Dopiero w 1937 r. zorganizowano I Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską, który spowodował odrodzenie się tradycji budowania szopek. Muzeum Historyczne organizator Konkursu i Wystawy Pokonkursowej, kolekcjonuje szopki krakowskie od 1945 r. Obecnie posiada najbogatszą w świecie kolekcję szopek, która pozwala prześledzić rozwój i przemiany zachodzące w sztuce szopkarskiej: zarówno w doborze zastosowanego materiału, oświetlenia, konstrukcji, architekturze, sposobie zdobienia, kolorystyce, jak i rozmaitości postaci występujących w szopkach. Postaci symbolizujących czasy, w których żyjemy lub też przypominających o rocznicach i ważnych wydarzeniach z przeszłości.

Inspiracja zabytkami Krakowa, reprezentującymi różne style i epoki, owocowała dużą różnorodnością form architektonicznych krakowskich szopek. Właśnie ta wielość form i zgromadzenie różnych stylów w jednym obiekcie, stały się głównym atutem szopki krakowskiej, a zarazem stałym czynnikiem jej rozwoju. Czerpiąc inspirację z zabytków krakowskich szopkarze budowali szopki przypominające pałace z baśni. W wielu z nich odnajdujemy renesansowe attyki Sukiennic, szczyty gotyckich kościołów, kolorowe witraże i wiele innych krakowskich motywów.

Szopka krakowska będąca fantazją na temat architektury Krakowa i jego specyficznego klimatu, jest świetną lekcją historii, działającą na wrażliwość estetyczną i uczucia. Piękna przemyślana szopka, uczy, bawi i wzrusza.

Tekst: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 Na naszej ekspozycji prezentujemy szopki: Witolda Kaweckiego, Andrzeja Morańskiego, Romana Sochackiego, Macieja Golonki, Stanisława Paczyńskiego, Andrzeja Boruckiego, Stanisława Guńkiewicza, Zbigniewa Gillerta, Mariana Dłużniewskiego, Barbary Hopkowicz, Stanisława Malika, Katarzyny Rackiej.

EKSPOZYCJA PRZEDŁUŻONA DO KOŃCA LUTEGO 2022 R.

 

Zapraszamy.

Ceny biletów:

normalny: 6 zł

ulgowy: 3 zł         

Skip to content