LATO W MUZEUM I ZAGRODZIE TATARSKIEJ 2018

W ramach oferty kulturalnej „LATO W MUZEUM I ZAGRODZIE TATARSKIEJ” Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku 8 lipca 2018 r. rozpoczęło pierwszą niedzielę wakacyjną w Zagrodzie Tatarskiej ph. „Patriotyzm jest w Nas”. W niedzielne popołudnie wystąpiła młodzież z szkolnego chóru pod kierunkiem Pani Julity Sadawy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Radomsku. Uczniowie zaśpiewali pieśni patriotyczne. Odwiedzający Zagrodę skosztowali także „grochówki partyzanckiej”. O godz. 17.00 odbył się koncert patriotyczny chóru „Złocisty Promień” dyrygowany przez Jana Mielczarka. W repertuarze znalazły się pieśni żołnierskie, patriotyczne w związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zakończenie przeprowadzone zostały rodzinne warsztaty plastyczne. Tematem przewodnim było wykonanie kotylionów – symboli narodowych, które noszone są przez Polaków podczas świąt państwowych na znak historycznej pamięci. Niedziela w Zagrodzie Tatarskiej upłynęła pod znakiem śpiewu oraz tradycji.

Organizator: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10 w Radomsku, Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku

W ramach oferty kulturalnej „LATO W MUZEUM I ZAGRODZIE TATARSKIEJ” 22 lipca 2018 r. odbyła się kolejna niedziela wakacyjna w Zagrodzie Tatarskiej. O godz. 12.00          z dziedzińca Muzeum wyruszyli miłośnicy wypraw rowerowych. III rodzinny rajd rowerowy poprowadził Witold Fiączyk, który od 30 lat pasjonuje się turystyką rowerową. Od dzieciństwa rower był dla niego podstawowym środkiem lokomocji i tak pozostało do dzisiaj. Każdą wyprawę poprzedza dokładne wytyczenie trasy oraz dokumentacja fotograficzna. Punktem docelowym rajdu była Zagroda Tatarska, gdzie rowerzyści i wszyscy przybyli goście skosztowali grochówki przygotowanej przez Stowarzyszenie Centrum Pomocy „Panaceum”  w Radomsku. O godz. 16.00 wystąpiła Radomszczańska Kapela Podwórkowa, nie zabrakło także innych atrakcji odwiedzający Zagrodę obejrzeli wystawę zabytkowych samochodów – Moto Weteran. Głównie były to małe i duże fiaty oraz syreny.  Niedziela w Zagrodzie Tatarskiej upłynęła pod znakiem śpiewu oraz tańca.

Organizator: Stowarzyszenie Centrum Pomocy „Panaceum” w Radomsku, Stowarzyszenie Klub Weterani Szos Radomsko, Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku 

W ramach oferty kulturalnej „LATO W MUZEUM I ZAGRODZIE TATARSKIEJ” 19 sierpnia 2018 r. odbyła się ostatnia niedziela wakacyjna w Zagrodzie Tatarskiej. Niedziela ph. śpiewu i tańca w ramach Przeglądu Pieśni i Przyśpiewek Ludowych Okolic Radomska. O godz. 16.00 zaprezentowało się kilkanaście zespołów z terenu powiatu radomszczańskiego: Chrzanowianki z Chrzanowic, Kraszewianki z gminy Masłowice, zespół Karolina z Lgoty Wielkiej, Słostowianki ze Słostowic, zespół „Z okolic Młyna” z gminy Wielgomłyny, Widawianki z Kodręba, Dziepółlanki z Dziepółci, zespół „Od A do Z” z Kietlina. Wystąpili także indywidualnie Państwo Teresa i Zdzisław Nowakowie oraz Jowitka Kaczmarek. Zgromadzeni w Zagrodzie goście podziwiali talenty wokalne ludowych wykonawców, ich barwne stroje regionalne, a także wspólnie śpiewali. Oprócz atrakcji wokalnych na wszystkich zgromadzonych czekała wojskowa grochówka przygotowana przez Centrum Pomocy „Panaceum” w Radomsku oraz kasza tatarczana przygotowana przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 10 w Radomsku.

Organizator: Zespół „Dziepółlanki”, Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.

 
Skip to content