Wystawa Barbary Wachowicz HENRYK SIENKIEWCZ (1846 – 1916) „Dla pokrzepienia serc” (listopad 2010-luty 2011)

W dniu 7.11.2010r. w Galerii Muzeum odbył się uroczysty wernisaż wystawy autorstwa Pani Barbary Wachowicz pt. Henryk Sienkiewicz 1846-1916 “Dla Pokrzepienia Serc”. Honorowym Gościem była Prawnuczka Autora Trylogii – Anna z Sienkiewiczów Dziewanowska.

W widowisku poświęconym losom Henryka Sienkiewicza wzięli udział uczniowie z radomszczańskich szkół. W roli pierwszej Marii jego życia – Marii Kellerówny – wystąpiła Karolina Skalska, uczennica Liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w roli Marii z Szetkiewiczów – Sienkiewiczowej, pierwszej żony pisarza – wystąpiła Katarzyna Dąbrowska, uczennica Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 4 w Radomsku.

Listy do Sienkiewicza czytali: Bartłomiej Ciszewski (Liceum im. Baczyńskiego), Robert Ciszewski (Gimnazjum w Radziechowicach), oraz Kamil Suszczyk (Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego).

W najważniejszą rolę Autora Trylogii wcielił się – Harcmistrz Krzysztof Jakubiec z Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego im. Druha Aleksandra Kamińskiego. Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi 2009.

Podczas spektaklu tak licznie zgromadzeni Radomszczanie mogli dogłębnie zapoznać się z bogatą i niezwykłą biografią pierwszego polskiego noblisty.
Pani Barbara Wachowicz – narratorka przedstawienia, opowiadała o życiu naszego narodowego wieszcza, między innymi wspominała o jego pobycie w Strzałkowie. Zachwycała lekkością słowa, elokwencją, swobodą, majac znakomity kontakt z publicznością. W 2001r. w konkursie „ Mistrz Mowy Polskiej” Pani Barbara Wachowicz otrzymała tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi.

To był wspaniały wieczór pełen wrażeń, wspomnień o ukochanym Henryku Sienkiewiczu. Spektakl trwający prawie dwie godziny szybko przeminął, a przybyli goście nie kryli wzruszenia i zadowolenia z możliwości uczestnictwa w tym niesamowitym spektaklu. Oczywiście po spektaklu był czas na rozmowy i wspomnienia oraz wpisywanie dedykacji do ksiażek „Marie jego życia” i „ Dom Sienkiewicza” przez autorkę propagującą polski patriotyzm, postawy honoru i prawości Panią Barbarę Wachowicza.

Wystawę będzie można będzie oglądać do połowy lutego 2011r. Serdecznie zapraszamy!