WYSTAWA FOTOGRAFICZNA “SPOTKANIA 80 – CHWILA HISTORII”

W dniu 7 listopada w Galerii Muzeum odbyło się otwarcie wystawy fotografii dokumentalnej Marka Widerkiewicza „SPOTKANIA 80 – CHWILA HISTORII”. Projekt przedsięwzięcia powstał z inicjatywy Mirosława Ptycia i jest realizowany we współpracy z Fundacją „AMICUS HOMINI”. Autor wystawy opowiedział w jakich okolicznościach powstały fotografie, każda z nich dokumentuje wydarzenia w mieście i codzienne życie Łodzian. Oficjalnego otwarcia dokonał Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc, który z ogromnym sentymentem wspominał o tamtych czasach.

Materiały fotograficzne Marka Widerkiewicza, ukazują lata 80 – te w Łodzi do czasu wprowadzenia Stanu Wojennego. Autor zdjęć w tamtym okresie był zatrudniony w Krajowej Agencji Wydawniczej w Warszawie Oddział Łódzki, gdzie pełnił również funkcję v – ce Przewodniczącego Solidarności. Fotografował m. in. pochody 1  majowe, kolejki przed sklepami, marsze protestacyjne, głodowe, strajki itp. Zdjęcia te do tej pory nigdzie nie były publikowane. Ekspozycja ze względu na swoją wartość i znaczenie historyczne skierowana jest głównie do młodzieży, ale na pewno osoby starsze także będą zainteresowane aby przypomnieć sobie tamten okres smutnej historii nie tylko naszego miasta, ale i kraju.

Projekt ma charakter cykliczny, w wystawach w 2017 r. uczestniczyć będzie Łódź i 12 miast z województwa łódzkiego.

Ekspozycja była prezentowana do 20 listopada 2017 r.