WYSTAWA INTERAKTYWNA “WSZYSTKO JEST LICZBĄ”

W dniu 10 kwietnia 2019 r. w sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego w Radomsku odbyło się otwarcie interaktywnej wystawy „WSZYSTKO JEST LICZBĄ” ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Odwiedzając ekspozycję w Muzeum Regionalnym w Radomsku można przekonać się, iż matematykę łatwo znaleźć wokół nas, i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka.
Stwierdzenie „Wszystko jest liczbą” powstało w Krotonie, w szkole założonej przez słynnego Pitagorasa. Osoba odwiedzająca wystawę może stać się na chwile renesansowym malarzem, uczniem Pitagorasa odkrywającym matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych czy geografem odkrywającym tajniki projekcji kartograficznych. Na ekspozycji można też poznać rozkosze „łamania głowy”, rozwiązując zagadki geometryczne i topologiczne. Nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy. Oznacza to, że matematyki używamy na co dzień. Wystawa została podzielona na dwie części: „Język natury” oraz „Liczby wokół nas”.

Na pierwszej części  „geometrycznej” ekspozycji prezentowane są m.in. takie zagadnienia jak: matematyka w kartografii, twierdzenie Pitagorasa. Znajdują się również informację dotyczące wielościanów i krzywych stożkowych. Z wszystkimi tematami odwiedzający wystawę może zapoznać się dokładniej, samodzielnie przeprowadzając odpowiednie doświadczenia.
Na drugiej części poznajemy, iż jedną z fundamentalnych umiejętności matematycznych jest wykonywanie podstawowych obliczeń: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Na ekspozycji pokazano, że liczyć można zupełnie inaczej niż w szkole, np. używając kartki  i ołówka, albo wykorzystując nieco zapomniane już przyrządy, takie jak liczydło czy suwak logarytmiczny.

Na podstawie tekstu z folderu Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Ekspozycja będzie prezentowana do 3 czerwca 2019 r.