Wystawa PIEKŁO I NIEBO 30 LAT TEATRU OGNIA I PAPIERU GRZEGORZA KWIECIŃSKIEGO (kwiecień 2009)

Grzegorz Kwieciński, artysta plastyk, reżyser, ur. 13.02. 1957r. w Lublinie. Ukończył PLSP w Nałęczowie w 1977r. Studiował na UMCS w Lublinie, kierunek wychowanie plastyczne /pracownia grafiki Danuty Kołwzan –Nowickiej /. Dyplom z wyróżnieniem w 1981r. Przyjęty do ZPAP w 1982 r. W 1985r. ukończył PWST w Warszawie, Wydział Reżyserii Teatru Lalek /wykładowca tej uczelni do 1993 roku/. 1984-1989 dyrektor artystyczny Teatru Lalki i Aktora w Opolu. 1990-1993 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalek „Pinokio” w Łodzi. 1994-2002 Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach. Aktualnie wykonuje zawód artysty plastyka i reżysera. W 1999r. przebywał na stypendium Rządu Panamskiego – wykładowca tamtejszej szkoły teatralnej.

Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury. Jest autorem ponad 70 realizacji teatralnych w teatrach lokalnych i dramatycznych. Od 1978r. prowadzi autorski, plastyczny Teatr Ognia i Papieru, w którym zrealizował 14 spektali przeprowadzonych na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce i na Świecie /ponad 80 artystycznych podróży zagranicznych/. W 2008 r. Teatr obchodził jubileusz 30-lecia swojej działalności.

Artysta prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych /Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, Salon Plakatu Polskiego w Wilanowie, „ARTEFAKT 2005” w Łodzi, wystawy w BWA Lublin, BWA Opole, BWA Białystok /2006r. – retrospektywna wystawa scenografii w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi /„Magia Lalki Teatr Grzegorza Kwiecińskiego”/.

Jest laureatem wielu nagród z których najważniejsze to:

• Międzynarodowy Festiwal Lalkarzy – wyróżnienie za twórcze poszukiwania w spektaklu     „Ptak” TEATRU OGNIA I PAPIERU – Białystok 1980
  • XII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek – I nagroda za reżyserię spektaklu „Szewczyk     Dratewka” w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu – 1985
  • Nagroda Prezesa Rady Ministrów za realizację spektaklu „Szewczyk Dratewka” w Teatrze     Lalek w Opolu – 1985
  • Nagroda Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego – 1986
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”-1987
  • Nagroda Wojewody Łódzkiego – 1998
  • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lakowych w Pecs /Węgry/ – wyróżnienie za spektakl     „Odlot 2” Teatru Ognia i Papieru – 1998
  • Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego – 1999
  • Nagroda Prezydenta Miasta łodzi – Łódź 2003
  • Atest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży     ASSITEJ. Świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego dla spektaklu „Tygrys     Pietrek” w reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego, zrealizowanego w Teatrze „Groteska” w     Krakowie – 2003
  • Wyróżnienie za spektakl „Wieża” Teatru Ognia i Papieru Grzegorza Kwiecińskiego. IV     Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy – Łódź 2005.
  • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”-2008
  • Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego – 2008

W dniu 27 marca 2009r. o godz. 18.00 w Galerii Muzeum odbyło się otwarcie wystawy PIEKŁO I NIEBO 30 LAT TEATRU OGNIA I PAPIERU GRZEGORZA KWIECIŃSKIEGO.
Po otwarciu wystawy w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru odbyła się prezentacja autorskiego spektaklu pt. “WIARA”.