WARSZTATY

ZAJĘCIA WARSZTATOWE

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia warsztatowe organizowane w siedzibie Muzeum.

Zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży szkolnej – 10,00 zł/os.

TWORZENIE KOTYLIONÓW NARODOWYCH w związku ze Świętem Niepodległości.
Dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat.

TWORZENIE PALEMEK WIELKANOCNYCH
Dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat.
Proponujemy także lekcję muzealną „Zwyczaje i obrzędy wielkanocne na wsi radomszczańskiej”.

TWORZENIE OZDÓB BOŻONARODZENIOWYCH
Dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat.
Proponujemy także lekcję muzealną „Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na wsi radomszczańskiej”.

W ramach akcji LATO W MUZEUM I W ZAGRODZIE oraz ZIMA W MUZEUM prowadzimy różnego rodzaju warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych.

W okresie letnim (od czerwca do października) zapraszamy do Zagrody Tatarskiej na WARSZTATY GOSPODARSTWA DOMOWEGO. ŻYCIE CODZIENNE MIESZKAŃCÓW DAWNYCH WSI: PRANIE NA TARZE, KISZENIE KAPUSTY
Dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Warsztaty połączone z lekcją muzealną „Historia utworzenia zabytkowej Zagrody Tatarskiej”.

Warsztaty plastyczne w ramach akcji „LATO W MUZEUM” oraz „ZIMA W MUZEUM” dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych – zajęcia prowadzone w Muzeum oraz w Zagrodzie Tatarskiej.

Warsztaty plastyczne z okazji Świąt Bożonarodzeniowych, Wielkanocnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych – zajęcia prowadzone w Muzeum Regionalnym.

TWORZENIE KOTYLIONÓW NARODOWYCH

W związku z obchodami Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości Muzeum Regionalne w Radomsku przygotowało warsztaty tworzenia „Kotylionów Narodowych” – symboli narodowych, które noszone są przez Polaków podczas świąt państwowych na znak historycznej pamięci. Zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych (I – IV).

TWORZENIE PALEMEK WIELKANOCNYCH

W nawiązaniu do Świat Wielkanocnych pracownicy Muzeum przeprowadzili warsztaty tworzenia “Palemek Wielkanocnych” – święconych na każdym nabożeństwie w Niedzielę Palmową. Palmy polskie najczęściej przypominają smukłe, pionowe, bukiety, różnej wysokości. 

TWORZENIE OZDÓB BOŻONARODZENIOWYCH

W nawiązaniu do Świat Bożego Narodzenia pracownicy Muzeum przeprowadzili warsztaty tworzenia “Ozdób Bożonarodzeniowych”. Zostaną one powieszone na choince znajdującej się w każdym domu. Ozdobami mogą być kolorowe bombki, łańcuchy, aniołki..

TWORZENIE OZDÓB BOŻONARODZENIOWYCH PH. “OZDABIAMY NA ŚWIĘTA”

Przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych ozdabiali świąteczne lampiony wykorzystując swoje umiejętności manualne, kreatywność, a także pomysłowość. Posługując się różnymi technikami plastycznymi oraz dostępnymi materiałami papierniczymi.

TWORZENIE “PORTRETU” – WARSZTATY FOTOGRAFICZNE W RAMACH AKCJI “FERIE W MUZEUM 2020”

Temat zajęć dotyczył “portretu”. Uczestnicy wykonali interesujący portret, wykorzystując wiedzę nabytą podczas zajęć oraz własną inwencję twórczą. Zdjęcia wykonane przez uczestników warsztatów zostały wydrukowane i oprawione.

TWORZENIE “PRZYRODY” – WARSZTATY PLASTYCZNE W RAMACH AKCJI “FERIE W MUZEUM 2020”
Temat zajęć inspirowany był wystawą “Był taki Pan – Leon Wyczółkowski. Malarstwo, rysunek, grafika” ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Uczestnicy namalowali “drzewo pozbawione liści” przy pomocy czarnej pasteli oraz węgla. Leon Wyczółkowski uwielbiał malować, rysować otaczającą go naturę, upodobał sobie głównie stare, samotne drzewa, które przedstawiał posługując się różnymi technikami. Stąd też taki temat warsztatów.

WARSZTATY ORAZ ZWIEDZANIE MUZEUM RODZINY KAMIŃSKICH W RADOMSKU W RAMACH AKCJI “FERIE W MUZEUM 2020”

Pan Patryk Kamiński, właściciel zapoznał zwiedzających z historią druku, zaprezentował stare maszyny drukarskie. Na pamiątkę dzieci wykonały samodzielnie odcisk pieczęci z napisem “Ferie 2020”.

WARSZTATY Z RĘKODZIEŁA LUDOWEGO “ROBÓTKOWO” W RAMACH AKCJI “LATO W MUZEUM 2020”

Temat zajęć nawiązywał do kultury i tradycji danego regionu. Dzieci pod kierunkiem Pani Elżbiety Chrapek – twórczyni ludowej nauczyły się “szydełkowania” oraz “makramy”. Jedną z bardziej oryginalnych i autentycznych form twórczości człowieka jest sztuka ludowa i rękodzielnictwo. Rękodzielnictwo jest odzwierciedleniem tradycji panujących na danym obszarze. Współcześnie dzieci i młodzież utożsamiają tę formę sztuki z ozdobami wykonywanymi ręcznie. Stąd też pomysł na taki rodzaj warsztatów.    

 

Skip to content