WAKACJE Z TRADYCJĄ W ZAGRODZIE TATARSKIEJ

W środę, 18 czerwca, w obecności Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia w Łódzkim Domu Kultury przedstawiciele blisko 60 instytucji z województwa łódzkiego podpisali umowy, którymi rozpoczęli realizację przygotowanych przez siebie projektów kulturalnych. W 2014 r. na współorganizację projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego przeznaczono kwotę 500 000 zł. Ze 100 propozycji nadesłanych do Łódzkiego Domu Kultury wybrano 59, które otrzymały wsparcie finansowe. Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku otrzymało dofinansowanie w kwocie 5.000,-zł. 

W dniu 13 lipca 2014r. w ramach realizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014r. Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w  Radomsku rozpoczęło projekt „Wakacje z Tradycją w Zagrodzie Tatarskiej” w Stobiecku Miejskim. Wszystkich przybyłych gości przywitał Dyrektor Muzeum – Krzysztof Zygma, z kolei Pani Barbara Sitek – adiunkt muzealny zaprezentowała prelekcję na temat „Stobiecko Miejskie jako jeden z głównych XIX – wiecznych ośrodków kaszarskich w południowej części dzisiejszego województwa łódzkiego”. Poprzez wieki średnie aż po czasy współczesne kasza miała duże znaczenie w codziennym pożywieniu,  nie tylko w naszym kraju, ale również w całej Europie. W wielu większych miastach polskich znajdowały się specjalne rynki i sklepy kaszarskie, w których sprzedawano obok kaszy gryczanej, kaszę jaglaną i jęczmienną. W związku z dużym zapotrzebowaniem produktów gryczanych rozwinęło się  na terenie Polski wiele ośrodków kaszarskich, także na obszarze dzisiejszego województwa łódzkiego.

Za najstarszy ośrodek kaszarski uchodziło Stobiecko Miejskie. Należy podkreślić, iż Stobiecko Miejskie graniczyło bezpośrednio z obszarem miasta Radomska. Położenie to sprawiło, że kaszarze będąc na wyprawie handlowej, najczęściej nie podawali nazwy swojej osady, lecz nazwę pobliskiego Radomska. Stąd też kasza przez nich sprzedawana nosiła miano „radomki”. Produkty ich, a zwłaszcza kasza gryczana uchodziła za najlepszą już w XVI w. Chętnie nabywano ją na dworze królewskim. Źródła historyczne podają, że Stobiecczanie zajmowali się również uprawą tatarki. Ludność z okolicznych wsi przezywała ich Tatarami, Kluchami bądź Karaskami. Po prelekcji Pani Barbara Sitek zaprosiła wszystkich zgromadzonych do obejrzenia krótkiej prezentacji prażenia kaszy tatarczanej. Młodzież z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 6 w Stobiecku Miejskim pod kierunkiem Pani Julity Sadawy zaprezentowała proces prażenia kaszy. Następnie odbyła się degustacja tego produktu. Każdy z uczestników otrzymał miseczkę kaszy z ogórkiem małosolnym oraz maślanką. Punktem kulminacyjnym imprezy był występ zespołu ludowego TRAMBLANKA z Opoczna działającego  przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Zespół powstał w 1958r. przy Zakładach Płytek Ceramicznych w Opocznie. Od 50 lat wykorzystuje w swoich programach folklor muzyczny, taneczny, obrzędy zapustowe, weselne i opowieści ludowe z naszego regionu. Opoczyński folklor jest różnorodny i bogaty. Zespół stara się go jak najszerzej zaprezentować w swoich tańcach i przyśpiewkach. Obok charakterystycznych dla naszego regionu szybko tańczonych oberków, zamaszystych polek, mazurków, chodzonych i walców w swoim repertuarze prezentuje układy: sieradzki, łowicki, nowosądecki, rzeszowski, spiski, krakowski. Bogaty program artystyczny, piękne stroje są doskonałą formą promocji regionu łódzkiego nie tylko w Polsce ale również poza jej granicami.

W dniu 27 lipca 2014r. w ramach realizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014r. Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku rozpoczęło drugą niedzielę projektową ph. „Wakacje z Tradycją w Zagrodzie Tatarskiej” w Stobiecku Miejskim. Niedzielne atrakcje rozpoczęła prezentacja wystawy pt. „Rowerem przez świat” oraz spotkanie z Panem Witoldem Fiączykiem turystą, kolarzem, zdobywcą wielu odznak kolarskich i przyrodniczych. Pan Witold każdą wolną chwilę spędza na rowerze. To jego hobby i pasja.

Z dumą opowiadał o swoich osiągnięciach jako członka Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Każda wyprawa jest przez niego dokumentowana, w ten sposób powstał dziennik wszystkich miejsc, które odwiedził. Pan Witold docierał rowerem w najciekawsze miejsca Polski. Takie podróże rowerowe pozwalały poznawać nowych ludzi, uczyły wytrwałości, a przede wszystkim uczyły zmagać się z trudnościami. Po otwarciu wystawy wszyscy miłośnicy rowerów, zgromadzili się na dziedzińcu Muzeum, a następnie po poświęceniu rowerów  ruszyli w piętnastokilometrową wyprawę ul. Spacerową, przez Bobry, Lipie i Wymysłówek do Zabytkowej Zagrody Tatarskiej w Stobiecku Miejskim. Tam czekała na strudzonych rowerzystów pyszna zalewajka oraz szereg imprez kulturalno – artystycznych przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Radomsku oraz młodzież z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 6 w Stobiecku Miejskim pod kierunkiem Pani Julity Sadawy. O godz. 14.00 rozpoczęło się spotkanie z pszczelarzem Panem Emilem Maciągiem z Gembartówki w gminie Kadrąb, który przygotował prezentację multimedialną oraz zaprezentował prelekcję pt. „ Produkty pszczele w zdrowiu i żywieniu człowieka”. Na stoisku znajdowała się fachowa literatura, suplementy diety, narzędzia, szklany ul z pszczołami, a także strój pszczela – największa atrakcja dla dzieci, które chętnie go przymierzały. Każdy mógł także skosztować różnych rodzajów miodu. W tle dla wszystkich odwiedzających Zagrodę przygrywał zespół Pana Romana Bojdo, wspierany przez lokalny  zespół ludowy Perły z Lamusa.

 

 

 

W dniu 10 sierpnia 2014r. w ramach realizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014r. Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku rozpoczęło trzecią niedzielę projektową ph. „Wakacje z Tradycją w Zagrodzie Tatarskiej” w Stobiecku Miejskim. Niedzielne spotkanie rozpoczął Wakacyjny Piknik Integracyjny ze Stowarzyszeniem Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Koniczynka”. W programie szereg imprez o charakterze kulturalno – artystycznym przeznaczonych nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Wielu atrakcji i niespodzianek dostarczyły zabawy ruchowe na terenie Zagrody Tatarskiej przeprowadzone przez Panią Monikę Banaszek z Przedszkola Specjalnego w Radomsku.

Oprócz zabaw ruchowych, odbył się także quiz mający na celu odgadywanie tytułów przeczytanych bajek. W tle przygrywał zespół „VECTOR” przy którym przybyli goście wspaniale się bawili. Dla naszych milusińskich przygotowano cykl zabaw na świeżym powietrzu, trampolina oraz zamek dmuchany. Te dwie atrakcje sprawiły dużo radości oraz przyjemności naszym pociechom. Punktem kulminacyjnym imprezy była prezentacja wypieku tatarczucha – tradycyjnego, regionalnego produktu w Stobiecku Miejskim przygotowana przez Muzeum Regionalne w Radomsku oraz młodzież z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 6 w Stobiecku Miejskim pod kierunkiem Pani Julity Sadawy. Następnie wszyscy mogli skosztować tego produktu.

Odwiedzający Zagrodę Tatarską mogli także posłuchać o historii jej utworzenia. W przerwie na odpoczynek można było spróbować wypieków oraz napić się kawy czy herbaty. Kolejna niedziela projektowa już 24 sierpnia 2014r. 

24 sierpnia to kolejna, a zarazem przedostania niedziela z projektem ph. „Wakacje z tradycją w Zagrodzie Tatarskiej”. Na odwiedzających jak zwykle czekały liczne atrakcje. Z kołem garncarskim przyjechał Pan Wiesław Rokita z Rędocin (woj. świętokrzyskie), gdzie tradycja garncarstwa sięga XIX w. Zarówno starsi jak i młodsi mogli przy pomocy garncarza utoczyć na kole naczynie, figurkę, a na stoisku zakupić przepiękne gotowe wyroby: miski, dzbanki, dwojaki, kropielniczki, ptaszki (gwizdki) i inne. Z harmonią i śpiewem na ustach odwiedziła nas Pani Dorota Kusibab. W „artystycznej” stodole na terenie zagrody zebrani mogli wspólnie pośpiewać najbardziej znane i lubiane utwory muzyki biesiadnej. Miłym akcentem tego niedzielnego popołudnia było również  zaprezentowanie przez Karolinę Tazbir jednej z Bajek Nogajskich.      

W dniu 31 sierpnia 2014r. podsumowaliśmy projekt ph. „ Wakacje z Tradycją w Zagrodzie Tatarskiej” w ramach realizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014r. Niedzielne spotkanie rozpoczął „Kiermasz rozmaitości” przygotowany przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Koniczynka”. Każdy mógł skosztować kaszy tatarczanej, ponadto serwowano grochówkę przygotowaną przez Stowarzyszenie Centrum Pomocy „Panaceum” w Radomsku.

 

Wszyscy przybyli goście otrzymali folder o Stobiecku  Miejskim jako jednym z głównych XIX wiecznych ośrodków kaszarskich w południowej części dzisiejszego województwa łódzkiego prezentujący fotografie ze spotkań w ramach projektu. Nie zabrakło występu Kapeli Podwórkowej Powiatu Włoszczowy wspieranej przez lokalny zespół ludowy Perły z Lamusa. Wszyscy odwiedzający Zagrodę podczas niedziel projektowych miło i sympatycznie spędzili czas. Na zakończenie odbyła się potańcówka zwieńczająca podsumowanie projektu.

Skip to content