PL / EN
      SZUKAJ  

„W hołdzie polskim lotnikom września 1939 roku”.

W sobotę, 1 września, w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej w Galerii Muzeum otwarto wystawę „W hołdzie polskim lotnikom września 1939 roku”. Inicjatorem przedsięwzięcia był Dariusz Solarz, członek Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Radomsku, wielki pasjonat i badacz dziejów walk powietrznych we wrześniu 1939 r. Dzięki jego determinacji w czerwcu i lipcu 2011 r. doszło do prac archeologicznych w lesie pod Radziechowicami, gdzie szukano szczątków niemieckiego samolotu, strąconego przez polskich lotników. Znaleziska z tych badań stały się kanwą wystawy. Uzupełniono ją o szereg plansz i banerów informujących o działaniach lotniczych w rejonie Radomska, archiwalnych fotografii, mundurów i wyposażenia polskich i niemieckich żołnierzy.

Na wystawie można również obejrzeć zdjęcia zniszczonego w wyniku nalotów Radomska oraz fotografie dokumentujące same badania archeologiczne. Dużym zainteresowaniem cieszył się samochód z 1938 r., który ustawiono przy wejściu do galerii.

Obok Muzeum i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum organizatorem wystawy jest Grupa Eksploracyjna Miesięcznika „Odkrywca” oraz Lotnicza Warszawa. Patronat honorowy nad wystawą objął Robert Zakrzewski, starosta radomszczański. Na uroczystym otwarciu starostę reprezentował jego zastępca Andrzej Plutecki, ponadto uczestniczyli: Anna Milczanowska, prezydent miasta Radomska, radni miejscy i liczne grono zainteresowanych tematyką. Po otwarciu wystawy udano się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty oraz na radomszczańskie cmentarze, gdzie również uhonorowano groby poległych żołnierzy.

Wystawa będzie czynna do końca września.

 

Podczas otwarcia wystawy Prezes Towarzystwa Kolekcjonerów  w Radomsku Ryszard Olczyk wręczył Dyrektorowi Muzeum – Krzysztofowi Zygmie DYPLOM oraz Srebrną Odznakę XXX – lecia Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich w uznaniu zasług wniesionych dla dobra i rozwoju ruchu kolekcjonerskiego w Polsce.  Brązowe odznaki  otrzymali Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Radomsku Dariusz Solarz oraz druh hm. Marian Stalka.

 

 

Skip to content