WERNISAŻ WYSTAWY ADAMA SANKOWSKIEGO

W sobotę 26 września 2015 r. w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy autorstwa Adama Sankowskiego „Malarstwo i grafika w twórczości Adama Sankowskiego”. Podczas wernisażu artyście towarzyszyli członkowie rodziny, przedstawiciele władz miasta, przyjaciele oraz wielu radomszczan. Autor wystawy wyraził swoje ogromne podziękowania przede wszystkim rodzicom, którzy zaczepili w nim zamiłowanie do sztuki.

Adam Sankowski jako jedyny z rodzeństwa, odziedziczył po rodzicach duszę artysty. Dostrzegł to Maksymilian Brożek, uczeń Jacka Malczewskiego, który zaczął artystycznie kształcić Adama.  W 1959 r. w Częstochowie z inicjatywy profesora M. Brożka powstała grupa malarzy „AGA”, w której znaleźli się w niej również Stanisław i Adam Sankowscy.

W tym okresie twórczości artysty dominują kompozycje kwiatowe oraz sielskie pejzaże.

Autor wystawy pracował w różnych szkołach podstawowych, pracowniach plastycznych i modelarskich przy Domach Kultury w Radomsku i Częstochowie. W Radomsku założył Klub Plastyka Amatora. Był wielokrotnie organizatorem wystaw prac dziecięcych. Swoje prace prezentował na wystawach w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Radomsku.

Jego talent wielokrotnie zauważano i doceniano. Trzykrotnie zdobył I miejsce na wystawach „Lądem, Morzem i Powietrzem”. Otrzymał prestiżową nagrodę Ministra Kultury, został odznaczony medalem za wybitne osiągnięcia pedagogiczne.

W 2002 r. ciężka choroba, zagrożenie życia, dają wyraz walki Adama – buntu i nie poddawania się. Jest to czas, w którym artysta maluje całą serię obrazów abstrakcyjnych, pełnych grozy, wprost apokaliptycznych. Mimo pogłębiającej się choroby artysta pragnie tworzyć dalej.

Ekspozycja będzie prezentowana do połowy października 2015 r.  
 
Skip to content