TEATR BAJEK NOGAJSKICH

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Radomsku – przy wsparciu finansowym Powiatu Radomszczańskiego rozpoczęło wraz z dziećmi i młodzieżą z Radomska i okolic wakacyjny projekt plenerowych spotkań, na których prezentowane były bajki  tatarskie w reżyserii Anity Pawlak – Zygmy. Występy poprzedzone były warsztatami teatralnymi. Gościem specjalnym warsztatów był Musa Czachorowski, który wspólnie z Danielem Czachorowskim podjął trud przetłumaczenia bajek nogajskich.

Bajki  te – jak czytamy we wstępie Grażyny Zając do „ Kara – Batyr i Błękitny Koń: Nogajskie bajki ludowe” – zawierają sporo elementów nawiązujących do dawnych wierzeń szamańskich, odbijają obyczajowość ludów tureckich i – jak bajki innych narodów wiodących niegdyś życie pasterskie i koczownicze – eksponują, a często gloryfikują świat przyrody, z którym bohaterowie są mocno związani.

W projekt bajek tatarskich mocno zaangażowane było radomszczańskie Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego, właśnie dlatego dyrekcja placówki postanowiła kontynuować projekt i powołać do życia Teatr Bajek Nogajskich.

Ponieważ niedzielne spotkania z bajkami tatarskimi okazały się prawdziwym sukcesem, wysłałem zgłoszenia i płytę z zarejestrowanym w wakacje spektaklem w  kilka miejsc, gdzie młodzieżowe grupy teatralne z całego kraju prezentują swój dorobek artystyczny. Ku mojemu zdziwieniu, zostaliśmy zaproszeni do Zgierza na „Słodkobłękitny”, czyli Zgierskie Spotkania małych Teatrów – wyjaśnia Krzysztof Zygma, dyrektor muzeum.

W konkursie trwającym od 28 do 30 września wzięło udział 8 grup teatralnych, m.in. z Nowej Soli, Gryfina i Olsztyna. Decyzją jury Teatr Bajek Nogajskich z Radomska, będący najmłodszą grupą, otrzymał wyróżnienie.

Samo zaproszenie nas na ten festiwal było wielką radością. Otrzymanie wyróżnienia w konkursie utwierdziło nas w przekonaniu, że warto ten projekt kontynuować – mówi dyrektor muzeum.

Teatr Bajek Nogajskich tworzy grupa dzieci i młodzieży  z Radomska i okolic. Spektakle mogą być prezentowane w różnych formach i grupach wiekowych. W Zgierzu wystąpiła najstarsza grupa. Tworzyli ją: Karolina Winkler, Paulina Zinger, Katarzyna Koćwin i Piotr Zygma, który gra na instrumentach perkusyjnych. Scenografię do spektakli zaprojektowała i wykonała Joanna Sroczyńska. Dodatkowym atutem bajek są papierowe lalki, wykonane przez dzieci na zajęciach plastycznych podczas ferii zimowych w muzeum.

Elementem, który wyróżnia Teatr Bajek Nogajskich od innych, jest to, że młodzi aktorzy wcielają się w role prawdziwych opowiadaczy, mówiących własną gwarą, a bajki opowiadane są własnymi słowami – nie są wyuczone na pamięć.

Bajki w okresie jesienno – zimowym będą pokazywane w różnych miejscach w Polsce, a latem znów zagoszczą w specjalnie przygotowanej stodole zagrody tatarskiej.                       

Karolina Turowska ( „Między stronami”)

 

                                                                                                                                                  

Skip to content