BIBLIOTEKA

W bibliotece Muzeum Regionalnego w Radomsku gromadzone są książki i czasopisma z dziedzin odpowiadających działom Muzeum: archeologii, historii, sztuki, etnografii. Znajduje się tu również bogaty księgozbiór podręczny oraz zbiór regionaliów dokumentujących współczesne życie miasta i okolic.

Wśród ok. 6000 woluminów i ponad 1400 roczników czasopism znajdują się cenne i niedostępne w innych bibliotekach na terenie miasta egzemplarze. Nieocenionym źródłem wiedzy o życiu radomszczan jest niewątpliwie Gazeta Radomskowska – najpopularniejsze czasopismo z okresu międzywojennego. Komplet roczników 1920 – 1939 został zdigitalizowany i jest udostępniany w formie cyfrowej w czytelni biblioteki.

Ze zbiorów korzystać można tylko na miejscu, ale biblioteka dysponuje – wprawdzie małą, lecz przytulną czytelnią. Pod koniec 2011r. czytelnia wzbogaciła się o nowe wyposażenie. Zakupiono nowoczesny sprzęt komputerowy, który służy do przeglądania archiwaliów w formie cyfrowej. Istnieje możliwość wydruku poszczególnych dokumentów na kolorowym ksero lub nagrania w formie cyfrowej na płycie cd/dvd. Najczęściej odwiedzają naszą bibliotekę uczniowie, studenci, dziennikarze, pasjonaci historii lokalnej czy też ludzie poszukujący informacji o swoich przodkach.

loga