41. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

41. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Dnia 11 grudnia 2022 r. w Galerii Muzeum odbył się pokaz filmów historycznych poświęconych tragicznym zdarzeniom, które miały miejsce w czasie stanu wojennego podczas pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego “Wujek” w Katowicach 16 grudnia 1981 r. Doszło wtedy do starć ze strajkującymi górnikami, a oddziałami rządowymi, w tym z wojskiem i milicją obywatelską. Władza nie mogąc poradzić sobie z oporem górników, oburzonych internowaniem działaczy NSZZ “Solidarność”, zezwoliła na użycie amunicji ostrej. Na teren zakładu wszedł batalion specjalny ZOMO, który oddał ponad 150 strzałów z pistoletów maszynowych PM – 63 RAK do stojących przed kotłownią robotników. Sześć osób zginęło na miejscu, w tym urodzony w Radomsku 35 – letni Ryszard Gzik, mąż i ojciec kilkuletniej Agnieszki. Trzy następne osoby zmarły w skutek postrzałów w szpitalu. Najmłodszym z zabitych był 19 – letni Andrzej Pełka, który pochodził z nieodległego od Radomska Niedośpielina. Było również kilkudziesięciu rannych, którzy przepłacili zdrowiem, a niekiedy trwałym kalectwem, wyrażając sprzeciw wobec bezprawnej decyzji wprowadzenia na terenie Polski stanu wojennego i internowaniu prawie 10 tyś. członków NSZZ “Solidarność”.

Pierwszy film “Życiorysy z bliznami” ukazuje chronologię zdarzeń oczami postrzelonych górników, lekarzy opatrujących rannych, rodzin poległych górników – żon, matek i córek.

Drugi film “Górnicy z Wujka” to seria 9 krótkich 3 – minutowych biogramów poświęconych każdej ze śmiertelnych ofiar pacyfikacji KWK “Wujek” w Katowicach.

 

Skip to content