Wystawa dokumentująca teatralne widowisko plenerowe „Szalona Małgorzata”

W lutym br. w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku prezentowana była wystawa dokumentująca teatralne widowisko plenerowe „Szalona Małgorzata” przygotowana przez: Teatr Animagia Gminnego Ośrodka Kultury w Żytnie oraz Muzeum Regionalne w Radomsku.   Współorganizatorem projektu jest Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, patronat honorowy nad widowiskiem objął Wójt Gminy Żytno Pan Janusz Czapla. Projekt współfinansowany jest przez: MKiDN, Polskie Wydawnictwo Audiowizualne, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Widowisko plenerowe prezentowane było 31 sierpnia 2008 r. w Rogaczówku, gm. Żytno w miejscu, gdzie 21 stycznia 1864 r. miała miejsce jedna z bitew Powstania Styczniowego. Spektakl, inspirowany malarstwem flamandzkiego mistrza z XVI wieku, Petera Bruegla, jest alegoryczną opowieścią o ludzkim losie, o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy i społeczne ograniczenia, bezradnej wobec kaprysów Przypadku. Tytułowa Małgorzata doświadcza tego wszystkiego, co mogłoby bez reszty wciągnąć ją w bezduszne tryby samonapędzającej się machiny Zła – okrucieństwa, żądzy zysku i moralnego upadku. Mogłoby lecz nie zdoła…

Na wystawie można oglądać maski, kostiumy i scenografię teatralną Michała Zaskórskiego oraz zdjęcia widzów spektaklu: Zbigniewa Kipigrocha i Janusza Kucharskiego Gazeta Radomszczańska, Macieja Ziembińskiego Komu i Czemu, Zdzisława Wiśniewskiego www. noworadomsk.pl, Zdzisława Wiatra.