ŚWIAT ZMYSŁÓW – WYSTAWA INTERAKTYWNA

ŚWIAT ZMYSŁÓW – WYSTAWA INTERAKTYWNA

W dniu 4 marca 2020 r. w sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego odbyło się otwarcie interaktywnej wystawy “ŚWIAT ZMYSŁÓW”. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego Muzeum Collegium Maius w Krakowie.

Podczas otwarcia o wystawie opowiedział Pan Marcin Banaś  – kustosz tegoż Muzeum. Zaprezentował jak działają poszczególne stanowiska doświadczalne.

Zobacz – posłuchaj – dotknij – powąchaj!!! – to hasła przewodnie wystawy czasowej “Świat Zmysłów”.

Wystawa ma charakter interaktywny, tzn. tematyka jest prezentowana za pomocą doświadczeń wykonywanych samodzielnie przez widza, odbiorcę, zwiedzającego (tzw. stanowiska hands – on). Jej celem, jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów, zachęcenie do aktywności, do eksperymentowania, a obiektem doświadczeń jest sam eksperymentator.

Ekspozycja została podzielona na trzy części: “Poznać zmysły”, “Mono i Stereo” i “Oszukać zmysły”.

W pierwszej części wyjaśnione są reakcje organizmu człowieka na różne bodźce, budowa oka i ucha. Można również sprawdzić jak działa zmysł dotyku oraz węchu.

Druga część ekspozycji udowadnia, że organizm człowieka to “urządzenie typu stereo”.

Ostatnia, prezentuje iluzje optyczne i akustyczne. Udowadnia, że nasz mózg potrafi nas oszukać. Prezentuje eksperymenty związane ze współdziałaniem zmysłów.

Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, gdyż stanowi doskonały materiał dydaktyczny dla nauczycieli, ale także uczestnicy poprzez zabawę poznają jak działają nasze narządy wzroku, słuchu, węchu oraz dotyku.

Ekspozycja adresowana jest do wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Serdecznie zapraszamy WARTO!!!!

 

Wystawa będzie prezentowana do 13 grudnia 2020 roku.

 

Skip to content